SCM Gloria Buzău a obținut o victorie așteptată în meciul din etapa a 24-a a Ligii Florilor, cu HC Zalău. Fetele lui Adrian Chiruţ au câștigat cu 27-24 (12-12), după un meci echilibrat în care buzoiencele s-au distanțat decisiv în ultimele 5 minute. O contribuție importantă la această victorie au avut-o portarii Marta Batinovici și Ana Maria Mîrcă Olariu, ultima cu doup aruncări de la 7 metri parate.

Buzăul a început bine meciul din Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi” și în minutul 18 a avut prima dată 3 goluri avans, scor 8-5.  După 9-6 în minutul 21, oaspetele au avut o revenire spectaculoasă și au trecut la conducere în minutul 25, scor 9-10, după un gol marcat de Bujor. Petrovic și Simion au marcat apoi pentru Gloria și scorul a devenit 11-10. Zalău a egalat la 11 și a preluat din nou conducerea, prin golul marcat de Lazea. Scorul pauzei a fost stabilit de Shteriova, 12-12.

După pauză, primele care au marcat au fost fetele lui Tadici, prin Toth. Abia în minutul 37 Gloria a trecut din nou la conducere, după golul de 17-16 marcat de Harabagiu. Apoi Simion a marcat pentru 18-16. Buzăul și-a păstrat avantajul de 1-2 goluri grație a încă 3 reușite ale lui Simion, iar în minutul 45 Petrovic a dus Buzăul din nou la 3 goluri avans, scor 22-19. Zalăul a revenit la un gol în spatele gazdelor, scor 23-22, după ce la scorul de 23-21 Mîrcă a apărat o aruncare de la 7 metri a lui Prycop. Harabagiu, Czeczi, pe contraatac, și Zamfirescu, au dus Buzăul la un avans de 4 goluri pe tabela de marcaj, scor 26-22, în minutul 56. Mihart a redus din handicap, apoi Shteriova a înscris pentru 27-23, iar scorul final a fost stabilit după golul marcat, din aruncare de la 7 metri, de Mihart, 27-24.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Harabagiu -6, Simion -6, Petrovic -4, Shteriova -4, Ilie -4, Zamfirescu -1, Czeczi-1, Munteanu -1.

Pentru HC Zalău au marcat: Mihart -5, Lazic -4, Berbece -4, Bujor -3, Mouna -2, Lazea -2, Toth -2, Prycop -1, Mărginean-1.

După 24 de etape SCM Gloria Buzău a acumulat 46 de puncte și a trecut pe locul 4, cu un punct peste Măgura Cisnădie, dar și cu un meci mai mult, echipa din Cisnădie urmând să întâlnească duminică, 15 mai, pe teren propriu, pe CSM Slatina. HC Zalău este pe locul 7, cu 37 de puncte, dar poate fi depășită de HC Dunărea Brăila, care va juca miercuri, 18 mai, în deplasare la SCM Craiova, dar și de Gloria Bistrița, dacă vor produce o surpriză în meciul din deplasare cu Rapid București.

Articolul precedentCod galben. Averse, descărcări electrice, intensificări ale vântului, în sudul şi sud-estul ţării până duminică dimineaţă