SCM Gloria Buzău a jucat duminică seara în deplasare, cu norvegiencele de la Storhamar, în prima manșă a turului 3 preliminar al Ligii Europene feminine. Nordicele s-au impus cu 31-27 (16-15). Meciul retur va avea loc duminică, 21 noiembrie, la Buzău.

Storhamar a condus cu 2-0, Rotaru marcând primul gol pentru Buzău în minutul 3. În minutul 14 norvegiencele s-au distanțat la 4 goluri, scor 8-4, iar în minutul 21 au mărit avansul la 5 goluri, scor 12-7. După 16-11 în minutul 26, Gloria a marcat de 4 ori la rând prin Petruș de două ori, Alina Ilie și Andreea Rotaru și scorul la pauză a fost 16-15.

După pauză, Vasileuskaya  și Petrovic au marcat pentru Buzău, care a preluat pentru prima dată conducerea, scor 16-17. Gazdele au revenit și au trecut din nou în avantaj. Cele două echipe au mai fost de trei ori la egalitate, 17-17, 19-19 și 24-24, ultima dată după golul marcat de Bianca Harabagiu în minutul 48. Storhamar s-a distanțat la 30-26 în minutul 56 și 31-26 în minutul 59, iar ultimul gol al meciului a fost marcat de buzoience, prin Stoleru.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Andreea Rotaru -7 goluri, Bianca Harabagiu -5, Natalia Vasileuskaya -4, Alina Czeczi -4, Raluca Petruș -2, Marija Petrovic -2, Alina Ilie -1, Mădălina Zamfirescu -1, Carmen Stoleru -1. Au mai jucat: Ljubica Nenezic (8 intervenții), Marta Batinovic (3 intervenții) – Ana Maria Savu, Alexandra Subțirică, Ana Maria Simion, Marija Shteriova,

Articolul precedentLiviu Dragnea, noi dezvăluiri care cutremură întreaga clasă politică
Articolul următorMiron Mitrea, despre situația delicată în care se găsește Codruța Kovesi: ”Dacă vor să o trimită acasă, li s-a construit argumentul perfect”