SCM Gloria Buzău a fost foarte aproape de o victorie în fața celor de la SCM Rm. Vâlcea, dar pe fetele lui Ovidiu Mihăilă nu le-au ținut ”bateriile”decât 50 de minute. Vâlcea s-a impus cu 21-19, după un meci în care Buzăul a fost la conducere timp de 50 de minute.

Echipa buzoiană a făcut un joc bun și după ce Vâlcea a condus cu 1-0 și 2-1, Buzăul a trecut la conducere din minutul 4. În minutul 9 Buzăul s-a distanțat prima dată la 3 goluri, diferența maximă din acest meci, scor 6-3. Vâlcea a egalat la 9 în minutul 24, dar până la pauză doar echipa din Buzău a mai înscris dedouă ori și la pauză scorul a fost 11-9 pentru Gloria.

În repriza a doua Vâlcea a egalat la 11, dar tot echipa buzoiană a fost cea care a condus. După 17-14 și un time-out cerut de Florentin Pera în minutul 43, echipa lui Mihăilă și-a pierdut luciditatea, iar Vâlcea a egalat la 17 în minutul 47. Buzăul n-a mai înscris deloc în ultimele 8 minute și, după 19-18 în minutul 52, Janjusevic a ratat un 7 metri la scorul de 19-19 în minutul 56. CSM Rm. Vâlcea a mai înscris de două ori până la final și a câștigat în extremis, 21-19 (9-11).

Pentru SCM Gloria Buzău au jucat: Iordache, Polocoșer – Janjusevic 6, Simion 4, Rotaru 3, Petruș 3, Subțirică-Iovănescu 1, Cîrstea 1, A. Ilie 1, Munteanu, Moldovan, Stoleru, Klikovac, Petrovic. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Pentru echipa din Vâlcea au jucat: Batinovic, Hosu, Ciucă – Gonzalez 5, Elghaoui 4, Liscevic 4, Florica 3, Nikolic 3, Aardahl 1, Minevskaja 1, Trifunovic, Lopez. Antrenor: Florentin Pera.