Nou-promovata Dacia Mioveni a furnizat surpriza în primul joc al etapei a 21-a a Ligii Florilor, învingând-o pe SCM Gloria Buzău la capătul unui joc în care a condus în cea mai mare parte a timpului. Echipa lui Gheorghe Covaciu, cu un portar în zi mare, Tamara Popovic, s-a apărat foarte bine și a revenit rapid atunci când Buzăul a trecut la conducere și a învins cu 21-19 o echipă cu pretenții la cupele europene.

Dacia Mioveni a început bine și a condus cu 4-1 în minutul 10, după ce portărița Popovic apărase două aruncări de la 7 metri. Buzăul a revenit și a egalat la 6 după un contraatac fructificat de Simion în minutul 18. Buzoiencele s-au desprins la 10-8 în minutul 25. Finalul primei reprize a aparținut celor de la Mioveni care a intrat cu avantaj minim la pauză după un gol frumos înscris de Tanaskovic când mai erau 3 secunde. După primele 30 de minute scorul era 9-10 pentru Dacia Mioveni.

Alina Iordache a apărat două aruncări de la 7 metri în primele 10 minute ale reprizei secunde, iar Buzăul a trecut la conducere în minutul 43, 15-14. Avea să fie ultima dată când echipa lui Ovidiu Mihăilă a condus. Fetele de la Gloria au avut o evoluție foarte slabă pe faza de atac, îndeosebi pe flancul drept și Dacia a profitat și s-a desprins la 20-18 cu trei minute înainte de final. Cîrjan a făcut 21-18 în minutul 59, iar Mioveniul a obținut o victorie meritată și foarte prețioasă în lupta pentru evitarea retrogradării, chiar dacă ultimul gol al meciului a fost marcat de Stoleru pentru buzoience.

SCM Gloria Buzău: Iordache, Polocoșer – Petrovic 4, Subțirică-Iovănescu 3, Iuganu 3, Petruș 2, Simion 2, Janjusevic 2, Munteanu 1, Livrinikj 1, Stoleru 1, Rotaru, Ilie. Antrenor: Ovidiu Mihăilă.

Gloria Buzău a pierdut locul 4 în Liga Florilor fiind devansată de Măgura Cisnădie, echipă care a câștigat astăzi meciul cu Rapid București. Echipa pregătită de Ovidiu Mihăilă ocupă locul 5 în clasament, cu 35 de puncte, iar în următoarele 3 etape, care se vor juca la Rm Vâlcea, vor întâlni pe SCM Rm. Vâlcea, Activ Ploiești și CSU Galați.

Articolul precedentAcțiuni de verificare a respectării măsurilor de protecție sanitară desfășurate de polițiștii buzoieni
Articolul următorCristian Rizea aruncă BOMBA în cazul vizitei secrete a lui Mircea Geoană de la Moscova din 2009! Cine este în spatele acelor întâlniri