SCM Gloria Buzău a învins astăzi dimineață pe CSM Slatina cu 24-23 (12-14) după ce cu 5 minute înaintea finalului de meci oltencele conduceau cu două goluri. Meciul, care s-a jucat în Sala Traian din Rm. Vâlcea, a contat pentru etapa a XII-a din Liga Florilor.

Prima repriză a fost controlată de echipa din Slatina, buzoiencele preluând conducerea în minutul 16, scor 9-8. A fost singura dată când echipa din Buzău a condus în primele 30 de minute. Slatina a marcat apoi de 4 ori la rând și în minutul 24 conduceau cu 12-9. Slatina a intrat cu două goluri avantaj la pauză, scor 12-14.

În repriza secundă Slatina s-a menținut la conducere până în minutul 44, când Livrinikj a egalat la 17. Stoleru a marcat apoi pentru 18-17, dar buzoiencele nu au reușit să se mențină la conducere, iar în minutul 51 scorul era 19-21. Ada Moldovan a marcat pentru 20-21, iar Subțirică a egalat la 21 în minutul 54. Slatina a marcat apoi de două ori la rând, prin Popescu, și în minutul 55 aveau două goluri avantaj, scor 21-23. În ultimele 5 minute SCM Gloria a scăpat fără gol și a marcat de 3 ori prin Subțirică, Moldovan și Ilie, iar în minutul 59 conduceau cu 24-23, scor care avea să se mențină până la finalul meciului.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Ilie 4 goluri, Petrovic 4, Livrinikj 4, Stoleru 3, Iuganu 3, Subțirică-Iovănescu 2, Moldovan 2, Simion 1, Petruș 1.

Cu această victorie, SCM Gloria Buzău a acumulat 25 de puncte din 11 meciuri jucate și se menține aproape de podiumul Ligii Florilor la handbal feminin.

Articolul precedentMIERCURI, ora 18: Premierii care au condus România în ultimii 30 de ani. O radiografie marca Culisele Statului Paralel
Articolul următorPrelungirea stării de alertă, APROBATĂ în ședința de guvern. Ce măsuri se vor APLICA și DE CÂND