SCM Gloria Buzău a defilat în meciul din ultima etapă a Ligii Florilor, pe teren propriu, cu Știința București, echipă retrogradată de multe etape din Liga Națională, dar care de multe ori și-a vândut scump pielea. Buzoiencele s-au impus cu 37-28 (20-13) și au încheiat campionatul pe locul 5, cu 49 de puncte și mai pot spera la o nouă prezență în cupele europene doar dacă CSM bucurești va primi un wild card pentru Liga Campionilor și al treilea loc din EHF European league ar putea să revină echipei din Buzău.

Meciul de duminică după amiază, cu Știința București, a fost controlat de la început până la sfârșit de fetele pregătite de Adrian Chiruț. De la 2-2 în minutul 3, Buzăul s-a distanțat la 8-2 în minutul 9. Diferența s-a menținut la 5-6 goluri până în minutul 25, când Știința s-a apropiat la 4 goluri, scor 14-10 și apoi 16-12 în minutul 27. La pauză a fost o diferențăd e 7 goluri, după golul de 20-13 marcat de Condurache.

După pauză primele două goluri au fost marcate de bucureștence, dar Gloria a refăcut diferența de 7 goluri în minutul 42, dupădouă goluri marcate de Condurache, scor 25-18. În minutul 45 diferența s-a mărit prima dată la 8 goluri, scor 28-20, iar în minutul 53 Petrovic a dus echipa buzoiană la 11 goluri avans, scor 34-23. La final Gloria a câștigat cu 37-28.

Pentru Gloria Buzău au marcat: Czeczi -9 goluri, Harabagiu -6, Condurache -6, Alina Ilie -5, Petrovic -4, Simion -2, Munteanu -2, I. Stancu -1, A. Moroianu -1, Shteriova -1.

Articolul precedentConsorțiul Universitaria, din care face parte și Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați, solicită implicarea sa imediată în procesul de elaborare a Legii Educației
Articolul următorCSM Rm. Sărat și-a luat revanșa în fața Sportului Chiscani după înfrângerea din turul play-out-ului