Deținătoarea Cupei României, SCM Gloria Buzău a fost eliminată în sferturile de finală ale competiției de Rapid București, liderul la zi din Liga Florilor la handbal feminin. După o partidă interesantă, disputată în Sala Rapid din Capitală, în care Buzăul a revenit de la un ecart de 7 goluri și a egalat, rapidistele s-au impus cu 29-27 (17-11).

Buzăul a început bine meciul și după ce a deschis scorul prin Czeczi, a condus cu 2-0 și 3-1. În minutul 9 Buzăul s-a aflat ultima dată la conducere, scor 6-5, rapidistele au revenit și au preluat conducerea în minutul 11. Diferența s-a mărit la 5 goluri, 11-6 în minutul 15, Buzăul reușind să înscrie golul 7 abia în minutul 16, pe un contraatac al Alinei Czeczi. Criza din ofensiva Buzăului s-a menținut până în minutul 20, când Harabagiu a marcat pentru 13-8. A urmat o perioadă mai bună a Gloriei, care a marcat de 4 ori fără să primească gol, rapidistele ratând și două aruncări de la 7 metri. În minutul 25 scorul era 13-11 pentru Rapid. Pe final de repriză giuleștencele au mai marcat de 4 ori fără să primească gol și la pauză s-a intrat la scorul de 13-11.

În repriza a doua primul gol a fost marcat de Harabagiu, dar Rapid a înscris de două ori și diferența s-a mărit la 7 goluri, 19-12. Gloria a revenit în joc și în minutul 45 a egalat la 21. Tîrcă a ratat apoi o aruncare de la 7 metri, dar Condurache și Petrovic au ratat și ele șansa de a readuce Buzăul în avantaj. Buceschi a făcut 22-21, apoi Harabagiu a egalat la 22. Rapid s-a distanțat apoi la două goluri, 24-22, iar în minutul 54 diferența s-a mărit la 3 goluri, 27-24. Subțirică și Moroianu au marcat apoi pentru Gloria și diferența s-a micșorat la un gol, 27-26, dar Buceschi și Hernandez au marcat pentru Rapid și diferența de 3 goluri s-a refăcut în minutul 59. Ultimul gol al meciului a fost marcat de Moroianu, care a stabilit scorul final, 29-27.

Pentru Gloria Buzău au marcat: Harabagiu -9, Moroianu -5, Petrovic -4, Czevzi -3, Subțirică -2, Stoleru -1, Condurache -1, Munteanu -1, Zamfirescu -1.

Articolul precedentUn minor de 8 ani a furat un ATV neînmatriculat și l-a condus pe o stradă din Râmnicu Sărat