SCM Gloria Buzău s-a calificat dramatic în Final Four-ul Cupei FRomâniei la handbal feminin, turneu care va avea loc sâmbătă și duminică la Brăila. Echipa antrenată de Aurelian Roșca a învins cu 34-33 după loviturile de departajare de la 7 metri, pe SCM Râmnicu Vâlcea. La finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 29-29, iar la pauză Gloria a condus cu 14-12.

Vâlcea a deschis scorul, dar Gloria a reușit să se desprindă la 3 goluri în minutul 7, scor 4-1. După 5-2 în minutul 9, Vâlcea a egalat la 5 în minutul 11 și Roșca a cerut timp de odihnă. Czeczi și Rotaru au marcat apoi pentru Buzău, dar în minutul 20 Gonzalez a adus Vâlcea din nou la conducere, scor 8-9. Vâlcea a condus ultima dată în minutul 26, scor 10-11, pentru ca apoi Czeczi și Subțirică să readucă Buzăului în avantaj, scor 12-11 în minutul 27. Glibko a făcut 12-12 din aruncare de la 7 meti, iar pe final de repriză Rotaru a marcat de două ori în inferioritate numerică și a stabilit scorul pauzei, 14-12 pentru Gloria Buzău.

După pauză fetele antrenate de Relu Roșca au marcat de trei ori la rând și au mărit avansul la cinci goluri. Stamin a redus din handicap apoi Moroianu a ratat de la 7 metri și Gonzalez a înscris pentru 17-14.  Savu a refăcut diferența de 5 goluri, scor 21-16 și apoi vâlcencele au reușit să se apropie la două goluri, scor 22-20. Harabagiu a marcat pentru 26-22 în minutul 51, iar în minutul 57 Dache a marcat pentru 27-27. Buzăul a mai condus de două ori dar de fiecare dată  Vâlcea a egalat și după 60 de minute scorul a fost egal, 29-29 și s-a trecut la loviturile de departajare de la 7 metri.

După prima serie de cinci aruncări scorul a rămas egal, fiecare echipa transformând câte 4 aruncări. Apoi, Glibko a ratat în fața lui Mîrcă, iar Zamfirescu a marcat golul care a adus victoria celor de la SCM Gloria buzău.

Pentru SCM Gloria au marcat (incluzând și loviturile de departajare): Harabagiu (Tiron) – 9 goluri, Czeczi -8, Rotaru -4, Savu -4, Moroianu -3, Zamfirescu -2, Subțirică -2, Ilie -2, Vasileuskaya -1

Articolul precedentCULISELE STATULUI PARALEL. Fostele fabrici de conserve au ajuns mormane de fier vechi
Articolul următorBănuit de furt identificat de poliţiştii de la Postul de poliţie rurală Mărăcineni