SCM Gloria Buzău a trecut cu 6-0 (3-0), de Astra 2, în al treilea amical disputat în această perioadă de pregătire de iarnă. Echipa lui Ilie Stan și-a încheiat vineri, 29 ianuarie, cantonamentul de la Sărata Monteoru. Meciul s-a jucat pe stadionul ”Petrolul” din Berca.

Primul care a înscris în meciul cu Astra 2, a fost noua achiziție Gheorghe Andronic, în minutul 13, un mijlocaș din Republica Moldova, de 29 de ani, care ultima dată a evoluat la Speranța Nisporeni, în patru jocuri, în care a marcat o dată. Andronic a profitat de o eroare a defensivei adverse și a trimis în plasă din 5 mentri.

Astra 2 a avut și ea o mare ocazie în minutul 16, după ce Stoian a respins greu în față, iar un jucător al Astrei2 a reluat în bară. În minutul 29 Cristian Ciobanu, venit de la Turris Oltul, a marcat pentru 2-0, la o fază în care a fost atent la o respingere a portarului, și a trimis în plasă de la 6 metri, după un șut bun al lui Andronic de la 14 metri. În minutul 35 a înscris și Maxim Iurcu, care a fost lansat în adâncime, a intrat în care și rămas față în față cu portarul, a trimis pe lângă acesta.

În partea a doua a jocului, cu o altă echipă pe teren, SCM Gloria Buzău a înscris tot de trei ori. Primul care a trimis în plasă a fost Constantin Stoica, în minutul 54, care a primit o pasă de la Lazăr și a șutat cu efect din marginea careului. Adrian Chică-Roșă în minutul 67 a finalizat după o pasă în adâncime și un duel câștigat cu un fundaș la marginea careului, a trimis minge pe lângă portar, și apoi a trimis în poarta goală. Ultimul gol a fost marcat în minutul 90 de Iulian Roșu, care a reluat cu capul la colțul lung o minge centrată de Ciprian Petre dintr-un corner de pe partea dreaptă.

SCM Gloria Buzău, prima repriză: R. Stoian – Sg. Pîrvulescu, Ghinga, C. Toma – Balgiu, P. Pațurcă, Ghe. Andronic, Ghe. Anton, Stăiculescu – Iurcu, Cr. Ciobanu

SCM Gloria Buzău, a doua repriză: Horeboiu (R. Șerban) – Cl. Ionescu, Vîrtej, Perju, Nedelea – Iul. Roșu, Poștoarcă, Cip. Petre – C-tin. Stoica, Dr. Lazăr, Chică-Roșă

Articolul precedentPersonalul de la centru de vaccinare de la LPS Buzău a renunțat să mai vină în lipsa unor contracte pentru activitatea prestată
Articolul următorFlorin Cîțu, după vizita la „Matei Balș”, la o zi după incendiu: „Avem nevoie de adevăr cât mai repede. Vă promit că vinovații vor suporta consecințele, indiferent de funcția pe care o au”