SCM Gloria Buzău a obținut astăzi o victorie importantă în urma căreia și-a consolidat poziția a 4-a în clasamentul Ligii Florilor. Buzoiencele au reușitr să întoarcă după ce au fost conduse cu 5 goluri și s-au impus în ultimele 3 minute ale meciului, când au preluat pentru prima dată și conducerea pe tabela de marcaj. Echipa pregătită de Ovidiu Mihăilă a câștigat cu 26-23 (9-13) meciul cu Rapid Buzurești și le-au oprit pe acestea în tentativa de a se apropia de locul 4. Janjusevic, cu 14 goluri marcate, a fost MVP-ul meciului câștigat de Gloria Buzău cu 26-23 (9-13).

Rapid a deschis scorul în primul minut prin Buceschi, apoi au avut 0-2, după golul lui Constantinescu. Buzăul a marcat prima dată în minutul 3, prin Iuganu, dar în minutul 6 giuleștencele s-au desprins la 3 goluri. În minutul 11 Buceschi a mărit avantajul bucureștencelor la 4 goluri, scor 3-7, iar în minutul 16 diferența s-a mărit la 5 goluri, scor 4-9. Diferența de 4-5 goluri s-a menținut până la pauză, după ce Gloria a ratat și două aruncări de la 7 metri.

În repriza a doua rapidistele au marcat primele și s-a menținut o diferență de 4-5 goluri până în minutul 38, când Janjusevic a marcat de la 7 metri pentru 13-16. Boljevic a marcat pentru 13-17 în minutul 39, apoi buzoiencele au marcat de 4 ori fără să primească gol și au egalat la 17 în minutul 44. rapidistele au marcat apoi pentru 17-18 în minutul 44, iar Buceschi a mărit diferența la două goluri în minutul 46. În minutul 49 rapidistele au majorat avantajul la trei goluri, scor 18-21. De la 19-22 în minutul 52, buzoiencele au marcat de 6 ori la rând fără să primească gol și în minutul 60 scorul era 25-22. Kassoma a redus din handicap, dar era prea târziu și ultimul gol al meciului a fost marcat de Iuganu, din extremă, scor final 23-26.

Pentru SCM Gloria Buzău a marcat: Janjusevic -14 goluri, Livrinikj -5, Iuganu -2, Rotaru -2, Simion -1, Subțirică -1, Petrovic -1.

Buzoiencele sunt pe locul 4, după 26 de etape, cu 47 de puncte, iar în meciul următor va fi mâine, de la ora 17.00, cu CSM Slatina.

Articolul precedentVideo: Motocicliștii există în trafic