După două înfrângeri în primele două etape ale returului, SCM Gloria Buzău și-a revenit în etapa de astăzi și a câștigat cu 32-24 (15-12) partida cu CSU Cluj Napoca. Clujencele au condus doar în debutul primei reprize după care echipa din Buzău a preluat conducerea și nu a mai cedat-o până la final.

Gloria Buzău trebuia să-și apere blazonul și să câștige puncte pentrtu a rămâne în locurile de cupe europene și în acest sezon competițional. Echipa pregătită de Ovidiu Mihăilă a preluat conducerea în minutul 9, scor 3-4, iar Petrovic a făcut ca scorul să devină 3-6 în minutul 12. În minutul 21 Clujul a egalat la 9, după care buzoiencele au marcat de 3 ori la rând și au refăcut diferența de 3 goluri. În minutul 30 Petrovic a făcut ca diferența să se mărească prima dată la 4 goluri, scro 11-15, dar Lazăr a stabilit scorul pauzei, 12-15.

În minutul 35 Gloria s-a distanțat la 6 goluri, scor 12-18, după un gol marcat de Subțirică. În minutul 47 Avansul Gloriei pe tabela de marcaj s-a majorat la 8 goluri, scor 16-24, după un gol marcat de Oana Cîrstea. Cea mai mare diferență a fost de 9 goluri, scor 23-32, în minutul 59, după un gol marcat de Rotaru, dar ultimul gol al meciului a fost marcat de clujence, prin Cordoș.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Janusevic -9 goluri, Subțirică -5, Rotaru -4, Petruș -4, Cîrstea -3, Simion -2, Petrovic -2, Stoleru -1, Livrinikj -1, Ujkic.

Gloria Buzău rămâne pe locul 4, cu 32 de puncte, iar în etapa următoare, ultima a turneului de la Bistrița, va întâlni pe SCM Craiova, sâmbătă, 1 mai, de la ora 15.10.