HC Buzău a obținut o victorie la care puțini se așteptau în partida ci Minaur Baia Mare, susținută joi după-amiază, în Sepsi Arena din Sf. Gheorghe, contând pentru etapa a 17-a a Ligii Naționale. Buzoienii s-au impus cu 29-28, după ce la pauză au fost conduși cu 12-15.

Fără absențe de lot, HC Buzău nu a mai semănat cu formația care încheia, practic, în genunchi, prima parte a campionatului și ieșea din zona play-off-ului. Partida a început cu două reușite rapide ale lui Mironescu și Dumitrana. Minaur a egalat, dar Mironescu și Babasafari au distanțat din nou Buzăul la două goluri. Leo Renaud David și-a făcut simțită revenirea în tabăra buzoienilor cu o transformare de la 7 metri, pentru 6-3 după primele 10 minute. Minaur a revenit și din nou a egalat, a înscris și Nosrati pentru 7-6, din păcate ultima dată când Buzăul a fost în avantaj pe parcursul primei reprize.

Minaur a luat un avans de 4 goluri (13-9, min. 26). Broască a marcat ultimul gol al reprizei, cu Baia Mare în avantaj, 15-12.

În debutul reprizei a doua Dumitrana a marcat primele două goluri, între reușitele ardelenilor mai punctând și Nosrati, Broască și Bejinariu, și Buzăul s-a apropiat la un singur gol, 17-18 (min. 37). Au urmat însă câteva minute în care Minaur a înscris gol după gol și s-a distanțat la 22-17, în minutul 41. Buzoienii și-au revenit și cu 10 minute înainte de final au trecut din nou în avantaj, 24-23!

Echipa buzoiană a gestionat perfect finalul de meci și s-a impus cu 29-28, victorie cu care s-a apropiat la două puncte de locurile de play-off.

Pentru HC Buzău au jucat: Babasafari – 1 gol, Manole – Dumitrana (8), Renaud David (4), Broască (3), Vujadinovic (3), Mironescu (2), Nosrati (2), Bejinariu (2), Esteki (2), Milosevic (2), Oprea, Scarlat, Pelidija. Antrenor: Pero Milosevic.

HC Buzău va susține următoarea partidă, în etapa a 18-a, sâmbătă, 27 februarie, în Sala Rapid din Capitală, împotriva Politehnicii Timișoara.

Articolul precedentRadarele au depistat 35 de autovehicule ce se deplasau cu viteze mai mari decât limitele maxime admise
Articolul următorGloria Buzău a învins la limită pe Dacia Unirea Brăila, într-un meci amical jucat astăzi la Berca