Oțelul Galați și Gloria Buzău au terminat la egalitate meciul jucat marți seara pe stadionul ”Oțelul” din Galați, contând pentru etapa a 12-a din Liga a 2-a. Duelul dintre Dorinel Munteanu și Adrian Mihalcea s-a terminat 1-1 (1-1), cu două goluri superbe. Meciul a fost unul de luptă, cu multe faulturi și mai puține ocazii de gol, dar ritmul a fost unul alert.

Gloria Buzău a avut un început mai bun de meci și au dominat teritorial. Totuși, în inutul 9, gazdele au avut o primă situație de poartă, la șutul lui Gorovei, reținut de Stoian de lângă bară. În minutul 13 ”Dudu” a șutat din afara careului, dar Dur-Bozoancă a reținut. Insistența oaspeților a dat roade și în minutul 37, Pablo Gaitan a avut o combinație excelentă cu Alexandru Boiciuc, iar argentinianul a marcat cu un șut superb, de la 14 metri lateral stânga, peste portarul Galațiului, la colțul lung, aproape de vinclu, 0-1.

În minutul 39 Vali Munteanu a pornit un contraatac, dar până a ajuns la marginea careului a fost ajuns din urmă de fundașii gazdelor, și atacantul Buzăului a șutat în blocaj. În minutul 45+1 Munteanu a avut o acțiune pe partea dreaptă, dar aîncercat să rezolve de unul singur în locul unei pase la un coechipier și a șutat de la 12 metri, lateral, pe colțul scurt, iar portarul Oțelului a reținut.

Gazdele s-au aruncat în atac și au reușit egalarea în prelungirile primei reprize. Mai întâi, în minutul 42, Yabre a ratat o șansă bună, cu un șut de la 16 metri, dar care a trecut puțin pe lângă poartă. În minutul 45+2, Berisha i-a pasat lui Ionuț Neagu iar acesta a prins un șut fantastic, de la peste 30 de metri, cu care nu i-a dat nicio șansă portarului Relu Stoian, 1-1.

Repriza a doua a adus un joc fragmentat, în care ocaziile mari au lipsit. Oaspeții au mai avut emoții, după ce Ariel Lopez a fost eliminat în minutul 87, dar în cele din urmă scorul a rămas cel de la pauză, Oțelul Galați – Gloria Buzău 1-1.

SC Oțelul: Dur-Bozoancă – Andr. Rus, Yabre, Azinovic, D. Panait – Cisotti (A. Nica 80′), I. Neagu (Markovic 67′), Gorovei (Mih. Adăscăliței 67′) – Laur. Maxim (Mitoi 67′), Cîrjan, Berisha (Jardan 46′). Antrenor: Dorinel Munteanu

Gloria Buzău: R. Stoian  – Oteliță, Wiktorski, Marku, Sălceanu – Gaitan, A. Lopez – Val. Munteanu (Val. Alexandru 61′, Honciu 90+5′), Dudu, Blejdea (Dr. Lazăr 61′) – Boiciuc (Neicuțescu 61′). Antrenor: Adrian Mihalcea

După 12 etape Oțelul este pe locul 4, cu 22 de puncte, iar Gloria este pe locul 8, cu 19 puncte.

Articolul precedentA fost publicată în Monitorul Oficial noua Ordonanță de Urgență privind încadrarea în muncă şi detaşarea străinilor pe teritoriul României