Metalul Buzău a terminat la egalitate meciul jucat miercuri după amiază pe stadionul Ceahlăul din Piatra Neamț, cu echipa clasată pe locul 2 în seria I din Liga a 3-a, în semifinalele barajului pentru promovare în Liga a 2-a. Meciul s-a terminat cu scorul de 1-1 (1-1), după un meci de luptă, în care gazdele au dominat mai mult, dar fără a pune multe probleme la poarta apărată de Dinu.

Ceahlăul Piatra Neamț a avut o primă ocazie de gol în minutul 6, când Anton a fost faultat la 20 de metri de poarta Metalului Buzău. Patrick Petre a executat lovitura liberă, dar mingea s-a dus în bara din stânga porții lui Dinu și apoi a ieșit în aut de poartă.

În minutul 8, după un corner al oaspeților de pe stânga, Tudorică a jucat scurt cu Borțuneanu, mingea a fost apoi scoasă de buzoieni și trimisă în partea dreaptă, la Puiu, care a trimis o minge de la 40 de metri, în colțul careului mic, pentru Arnăutu, iar acesta a întors la 7 metri, pentru Ștefan Nedelcu, care a preluat cu spatele la poartă, s-a întors și a șutat lângă bara de la colțul scurt, 0-1.

În minutul 13 Dan Stan a încercat poarta gazdelor cu un șut de la 25 de metri, dar portarul a reținut, deși mingea ar fi trecut puțin pe lângă poartă. Peste cinci minute, Stan a încercat un nou șut de la distanță, dar portarul Ceahlăului a respins în lateral. Mingea a fost recuperată de Antone, care a intrat în careu, dar un fundaș al gazdelor i-a luat fața și a fost deposedat. În minutul 19 Vișinar a fost faultat de Mănăilă la 25 de metri de poarta lui Dinu. Petre a executat lovitura liberă dar a trimis multe peste poartă.

În minutul 22, după un corner de pe dreapta bătut de Petre, mingea a fost respinsă de buzoieni și scoasă la marginea careului, de unde Petra a șutat fără preluare, de la 15 metri, pe lângă bara din stânga porții lui Dinu.

În minutul 37 la o fază ofensivă a Metalului, Antone a pătruns spre centru și a încercat o pasă filtrantă pentru Arnăutu, dar Acasandrei s-a interpus pe traiectoria mingei și a interceptat înainte ca aceasta să ajungă la atacantul oaspeților care ar fi rămas singur cu portarul Krell. În minutul 42 Al. Anton a șutat de la 14 metri, poziție centrală, dar Dinu a respins în corner de lângă bara din stânga. În minutul 45 Antone a fost faultat la 24 de metri, perpendicular pe poartă, dar șutul lui Tudorică a trecut peste poarta nemțenilor.

Gazdele au repus mingea din 6 metri, mingea a ajuns în dreapta la Acasandrei, care a trimis o minge în adâncime pentru Ciobanu, care a deviat cu capul spre careul oaspeților, unde a urmărit Alex Anton care i-a liat fața lui D. Mihai. Portarul Dinu a ieșit la marginea careului, lateral dreapta, și a respins mingea cu capul apoi s-a lovit cu jucătorul Ceahlăului și centralul a dictat penalty, la semnalizarea tușierului. Lovitura de pedeapsă a fost executată de Patrick Petre care a trimis în dreapta, în timp ce portarul s-a dus în stânga, 1-1 în minutul 45+3. Imediat după execuția loviturii de pedeapsă arbitrul a fluierat finalul primei reprize.

În primul minut din repriza a doua Neicuțescu a șutat de la circa 25 de metri, Dinu a respins în față, unde era Ciobanu, dar acesta a trimis din 6 metri pe lângă poartă. În inutul 56 Neicuțescu a preluat o minge pe piept și a șutat din vole de la 30 de metri, spre colțul din dreapta porții lui Dinu, dar portarul Metalului a fost la post și a reținut.

În minutul 61 Akwasi a șutat de la circa 25 de metri, dar mingea a trecut mult peste poartă. Gazdele au continuat să preseze, dar fără a reuși să pună pericol la poarta lui Dinu. În minutul 75 Pîntea a intrat în careu pe partea stângă și a centrat în fața porții, dar Patrick petre a ajuns prea târziu pentru a împinge mingea în poartă, iar aceasta s-a dus în aut de poartă. În minutul 83 Pîntea a executat un corner de pe dreapta, iar nou intratul Nemțanu a reșuat din 7 metri pe lângă poartă. În minutul 90+2 Patrick Petre a executat o lovitură liberă de la circa 30 de metri și a trimis mingea în careu, dar Nemțanu a reluat din 3 metri pe lângă poartă.

CSM Ceahlăul Piatra Neamț: Krell – Moroșanu, Acasandrei (min. 83 Nemțanu), Vișinar, Lăcustă, Mih. Petra (min. 69 Barb Copoț), Akwasi, P. Petre, Neicuțescu, Al. Anton, Rob. Ciobanu (min. 69 Pîntea). Antrenor: Cristian Pustai

Metalul Buzău: Ang. Dinu – Fl. Puiu, Ghinga, Șt. Nedelcu (min. 76 Șt. Păun), D. Mihai – Mănăilă, D. Stan, Borțoneanu (min. 76 Antonio Marcu), D. Antone – Tudorică (min. 82 A. Manea), Arnăutu (min. 76 Ad. Moldovan). Antrenor: Valentin Stan

Returul este programat sâmbătă, 27 mai, de la ora 17.30, pe stadionul Metalul din Buzău.

Articolul precedentProgramul activităților dedicate ”Zilei Eroilor” în județul Buzău
Articolul următorCântăreața Tina Turner a decedat, miercuri, la vârsta de 83 de ani