Gloria Buzău nu a pus mari probleme echipei pregătite de Florentin Pera, cedând în fața ultimei campioane a României, în turneu care se desfășoară în această săptămână în Zăvoi. Vâlcencele le-au administrat celor de la Buzău o înfrângere la 11 goluri diferență, scor 34-23 (15-11).

Vâlcea a condus cu 2-0, iar Gloria a egalat la 2 în minutul 5, după două goluri marcate de internaționala Ana Maria Iuganu. În minutul 13 Gloria a trecut în avantaj, scor 5-6, după golul marcat de Alina Ilie. Vâlcea a marcat de 4 ori și s-a distanțat la 3 goluri, scor 9-6 în minutul 20, iar următorul gol al buzoiencelor a fost marcat de Rotaru în minutul 21. Nikolic a dus Vâlcea prima dată la 4 goluri avans, în minutul 23, scor 11-7, diferență care s-a înregistrat și la pauză, scor 15-11.

Vâlcea a marcat primele 3 goluri din repriza a doua, iar în minutul 45 diferența s-a mărit la 13 goluri, scor 28-15. În minutul 51 Vâlcea conducea cu 32-19, apoi Buzăul a redus din handicap cu 3 goluri legate, iar la final diferența a fost de 11 goluri.

Pentru Gloria Buzău au marcat: Iuganu -7 goluri, Janjusevic-4, Ilie -2, Munteanu -2, Simion -2, Subțirică-2, Rotaru -1, Stoleru -1, Petruș -1.

Gloria Buzău a rămas pe locul 5, cu 35 de puncte, iar sâmbătă va juca cu Activ Prahova Ploiești.

Articolul precedentSituația epidemiologică la nivelul județului Buzău la data de 13 mai 2021