Sâmbătă, de la ora 17.00, în Sala Polivalentă Danubius din Brăila a găzduit meciul din etapa a 21-a din Liga Florilor, între HC Dunărea Brăila și SCM Gloria Buzău. Echipa din Buzău a venit la Brîila însoțită de o galerie numeroasă, dar și cu dorința de revanșă dpă înfrângerea din turul campionatului, din Sala ”Romeo Iamandi” din Buzău. HC Dunărea a reușit să se impună la final cu 27-26 (14-11), după ce în minutul 53 conducea cu 26-20, cea mai mare diferență din meci. Pe final, oaspetele au marcat 6 goluri și au primit doar unul, Brăila ratând și o aruncare de la 7 metri la scorul de 27-25.

Buzăul a marcat primul gol al meciului, prin Petrovic, iar în minutul 10 scorul era 3-5, după un gol marcat de Harabagiu. În minutul 12 Simion a marcat pentru 4-6, iar în minutul 14 Kurtovic a egalat la 6. Sazdovska a a dus Brăila a doua oară la conducere, după ce prima dată a condus la 3-2. Shteriova și petrovic au marcat pentru Buzău, care a trecut din nou la conducere în minutul 16. A fost ultima dată când echipa oaspete a condus pe tabela de marcaj în acest meci. Rodrigues a egalat la 8, iar două goluri marcate de Kurtovic au dus Brăila prima dată la un avans de două goluri, scor 10-8. În minutul 30 Tamires a marcat pentru 14-10, iar Stoleru a marcat în ultima secundă pentru 14-11 la pauză.

După pauză, tot Buzăul a marcat primul gol, prin Stoleru. Diferența de 2-3 goluri s-a menținut până la scorul de 20-18, în minutul 43. Brăila a marcat apoi de 3 ori la rând prin Tamires, Araujo și Sazdovska și diferența s-a mărit la 5 goluri în minutul 46, scor 23-18. În minutul 53 Sazdovska a marcat un nou gol spectaculos, din extremă, și a dus Brăila la 6 goluri avantaj, scor 26-20. Tiron a marcat de două ori și a redus diferența la 4 goluri. Da Rocha a marcat apoi pentru 27-22 în minutul 57 și se părea că nimic nu mai poate împiedica Brăila în drumul spre un nou succes. Buzăul a marcat 4 goluri până la final, de trei ore prin Zamfirescu și o dată prin Shteriova, iar rezultatul final a fost 27-26 (14-11).

HC Dunărea Brăila: Șerban – 13 intervenții, Pessoa – o intervenție – Kurtovic – 9 goluri, Sazdovska – 5, Rodrigues -5, Da Rocha -4, Tamires -3, Coteț -1. Au mai jucat: Araujo, Balog.

SCM Gloria Buzău: Batinovic -8 intervenții, Nenezic -2 intervenții – Harabagiu -8 goluri, Stoleu -5, Zamfirescu -4, Petrovic -3, Shteriova -2, Simion -2, Munteanu -1, Czeczi -1. Au mai jucat: Mîrcă, Subțirică, Moroianu, Alina Ilie.

După 21 de etape SCM Gloria Buzău a rămas pe locul 6, cu 37 de puncte, iar HC Dunărea Brăila este pe locul 7, cu 34 de puncte. În etapa următoare, marți, 12 aprilie, de la ora 18.00, HC Dunărea va juca în deplasare la CSM București, iar SCM Gloria Buzău va juca miercuri, 13 aprilie, pe teren propriu, cu CSM Slatina.