Vineri după amiază, în Sala Gheorghe Baritiu din Turda, HC Buzău a pierdut meciul din etapa a 12-a a Ligii Zimbrilor, cu Potaissa Turda, scor 31-26 (17-11).

Buzăul a condus de trei ori, 1-2 și 2-3, 3-4, apoi meciul a fost echilibrat doar în primele 13 minute, când scorul a fost 7-6 pentru gazde. În minutul 17 diferența s-a mărit la 5 goluri în favoarea gazdelor, scor 11-6. În minutul 25 Potaissa Turda s-a distanțat la 7 goluri, scor 15-8, iar la pauză a fost 17-11.

După pauză, primii au marcat handbaliștii de la Turda. Broască și Mitrovic au redus din handicap, dar gazdele au refăcut rapid diferența de 7 goluri. De la 28-21 în minutul 53, buzoienii s-au apropiat la 4 goluri în minutul 57, scor 28-24, iar la finalul meciului scorul a fost 31-26.

Potaissa Turda: Popescu, Șelaru, Baștiurea – Ghiță -8 goluri, Talas 6, Thalmaier 4, Pavel 4, Ghivil 3, Vojvodic 2, Szoke 1, Lazăr 1, Vereș 1, Pop 1, Groff, Pințoiu, Dumitriu. Antrenor: Horațiu Gal.

HC Buzău: Crăciunescu, Manole, Tcaciuc – Mane 5, Glendza 5, Barros 4, Broască 4, Bejinariu 3, Meduric 2, Mitrovic 2, Mironescu 1, Dumitrana, Stroe, Juskenas, Păunescu, Anton. Antrenor: Gabriel Armanu.

După 12 etape, HC Biuzău este pe locul 9, cu 13 puncte, dar poate coborî un loc daca CSU Suceava va câștiga sâmbătă după amiază meciul de pe teren propriu cu CSM Oradea, ultima clasată în Liga Zimbrilor, singura echipă fără niciun punct după 11 etape. În ultima etapă a turului, HC Buzău va juca pe teren propriu cu CSU Suceava, sâmbătă, 26 noiembrie.

Articolul precedentIntrarea la meciul amical de sâmbătă, dintre Gloria Buzău și Dinamo București va fi liberă
Articolul următorInformare meteo 18 – 21 noiembrie: precipitații moderate cantitativ, ninsori, intensificări ale vântului