În penultima etapă a turului Ligii Zimbrilor la handbal masculin, HC Buzău a întâlnit marți după amiază, pe CSM București, una dintre echipele cu pretenții la podium. Bucureștenii s-au impus 26-22 (13-10) în meciul jucat în Sala Sepsi Arena din Sf. Gheorghe.

Buzoienii au marcat primii și au condus de mai multe ori până în minutul 19, când au condus cu 9-8. Bucureștenii au marcat de două ori la rând și au trecut din nou la conducere. Bejenariu a marcat pentru 10-10 în minutul 25, apoi bucureștenii au marcat de 3 ori la rând și au intrat în avantaj de 3 goluri la pauză, scor 13-10.

După pauză bucureștenii și-au mărit avansul la 5 golui, scor 16-11 în minutul 36. În minutul 43 CSM avea tot 5 goluri avans, scor 19-14, după care buzoienii au marcat 3 golui legate și s-au apropiat la două golui, scor 19-17. După 20-18 a fost rândul echipei din Capitală să înscrie de 3 ori fără să primesxcă gol și în minutul 52 au refăcut diferența de 5 goluri. În minutil 59 CSM conducea tot cu 5 goluri, dar Lucian Alexandru a stabilit scorul final, 26-22, în ultimiul minut al meciului.

Pentru HC Buzău au jucat: Manole, Mihai – Nosrati 5, Bejinariu 4, Vujadinovic 3, Roșca 3, Pelidija 2, Oprea 2, Mironescu 1, Alexandru 1, Broască 1, Gheorghe, Chircă, Ionescu, V. Milosevic. Antrenor: Pero Milosevic.

Astăzi, în ultima etapă a turului sezonului regulat, HC Buzău va juca de la ora 13.00, cu HC Dobrogea Sud Constanța, echipă clasată pe locul 3, cu 33 de puncte. HC Buzău ocupă locul 8, cu 20 de puncte.

Articolul precedentMiercuri, ora 18. Culisele statului paralel: De ce îi convenea lui Băsescu să fie Ponta președinte la PSD
Articolul următorAu început AUDIERILE miniștrilor din Guvernul Cîțu: Miniștrii avizați POZITIV. Ce își propun cei care au ajuns în fața comisiilor de specialitate