Duminică, în Sala Sporturilor Romeo Iamandi din Buzău, în primul meci din noul campionat al Ligii Naţionale de handbal masculin, HC Buzău a învins-o pe CSM Alexandria, scor 23-22 (14-11).

Buzăul a deschis scorul, după care nou promovata CSM Alexandria, antrenată de fostul antrenor al lui Dinamo București Constantin Ștefan, a trecut la conducere, 1-2 și 2-3. În minutul 16 HC Buzău s-a distanțat prima dată la două goluri, scor 7-5, iar în minutul 21 diferența s- mărit la 4 goluri, scor 11-7. În minutul 29 Esteki a marcat pentru 14-10, iar scorul pauzei a fost stabilit de un gol al teleormănenilor marcat în ultimele secunde de Păunescu.

După pauză teleormănenii s-au apropiat de câteva ori la un gol, însă în minutul 50 Monteiro a refăcut diferența de 4 goluri în favoarea buzoienilor, scor 22-18. De la 23 -19 în minutul 54 HC Buzău nu a mai înscris, ratând și o aruncare de la 7 metri, dar echipa din Alexandria nu a reușit decât să se apropie la un gol și cele trei puncte au mers toate la Buzău.

HC Buzău 2012: Babasafari, Crăciunescu, Manole – V. Milosevic 7, Broască 4, Mironescu 4, Bejinariu 3, Esteki 2, Dumitrana 1, Glendza 1, Barros 1, Gheorghe, Pelidija, Baican, Anton, Bălan. Antrenor: Pero Milosevic.

CSM Alexandria: Varo, Simulescu – Hebo 10, Oancea 3, Voicu 2, Mocanu 2, Aungurenci 2, Dobrincu 2, Păunescu 1, Roșca, Chiorean, Mazilescu. Antrenor: Constantin Ștefan.

Articolul precedentMiron Mitrea despre scandalul drogurilor în Parlament: În politică, dacă dai de necaz, faci hora mare
Articolul următorMiron Mitrea despre Ciolacu în Vama Veche și Barna cu „bebelușul USR Plus”: 2 exerciții de imagine ratate