HC Buzău a câștigat clar meciul cu CSM Vaslui din etapa a 24-a a Ligii Zimbrilor și a urcat din nou pe locul 8, profitând de faptul că Poli Timișoara a stat în această etapă. Buzoienii s-au impus cu 27-20 (13-10).

Meciul a început foarte bine pentru echipa din Buzău care a condus cu 4-0, echipa din Vaslui marcând prima dată abia în minutul 8. Aceștia nu au cedat niciodată conducerea pe tabelă, iar în minutul 25 aveau chiar 6 goluri diferență, scor 13-7. În ultimele minute ale primei reprize însă nu au mai marcat și au primit 3 goluri, astfel că la pauză scorul a fost 13-10.

După pauziă, buzoienii au refăcut diferența de 6 goluri, scor 17-11 în minutul 35. Finalul de meci a aparținut celor de la HC Buzău, care de la 24-20 în minutul 57 au mai marcat de 3 ori și au învins cu 27-20.

Pentru HC Buzău au marcat: Dumitrana -5, Broască -4, Renaud -4, Esteki -3, Mironescu -3, Nosrati-2, Bejinariu -2, Milosevic -2, Pelijda -1, Babasafari -1.

În etapa următoare, HC Buzău 2012 va juca cu CSM Focșani, echipă aflată pe locul 7 cu 33 de puncte, cu unul mai mult decât buzoienii. O victorie în acest meci ar duce pe HC Buzău pe locul 6 în clasament.

Articolul precedentBilanț coronavirus 11 aprilie: 3.302 infectări noi și 129 de decese în ultimele 24 de ore. Numărul pacienților la ATI a trecut de 1500
Articolul următorCHA CHA LITIX! Episodul 186. Sindicaliștii cu Rădoi, lăsați fără merdenele