Joi seară, la Sala Sporturilor romeo Iamandi din Buzău, de HC Buzău 2012 a câștigat cu 30-26 (17-13) meciul din etapa a 24-a, antepenultima din Liga Zimbrilor, cu CS Minaur Baia Mare, finalistă a EHF European Legue și ocupanta a locului 3 în Liga Zimbrilor înaintea acestei etape.

Minaur a început bine meciul de la Buzău și se părea că se confirmă calculele dinaintea partidei, iar în minutul 12 scorul era 4-6. Buzăul a marcat de patru ori fără să primească gol și în minutul 16 aveau două goluri avans, scor 8-6. În minutul 26 diferența s-a mărit pentru prima dată la 4 goluri, scor 15-11, iar la pauza mare a fost 17-13.

Chiar în debutul primei reprize buzoienii s-au distanțat la 5 goluri, În minutul 39 băimărenii s-au apropiat la un gol pe fondul mai multor ratări ale echipei gazdă. Buzoienii s-au distanțat din nou la 3 goluri la jumătatea părții secunde, scor 23-20. În minutul 50 Minaur s-a apropiat din nou la un gol, scor 24-23, dar în minutul 59 HC Buzău a refăcut diferența de 4 goluri înregistrată la pauză, scor 29-25. La final a fost 30-26.

HC Buzău: Mohsen Babasafari, Bogdan Manole, Emil Crăciunescu – Janja Vojvodic 7, Aleksandar Glendza 7 (3 din 7m), Zamfir Dumitrana 6, Vuk Milosevic 4, Sergio Monteiro de Barros 3, Ionuț Broască 1, Admir Pelidija 1, Liviu Mironescu 1, Shahoo Nosrati, Robert Gheorghe, Florin Bejinariu, Bogdan Baican. ANtrenori: Pero Milosevic și Constantin Bogdan

După 24 de etape HC Buzău este pe locul 10, cu 26 de puncte.

În următoarea etapă, penultima, HC Buzău o va întâlni în deplasare, miercurea viitoare, pe CSM Bacău, iar o săptămână mai târziu în ultima etapă a sezonului regular, va juca în Sala Sporturilor din Buzău, cu CSM Vaslui.

Articolul precedentO tânără de 20 de ani, învăța să conducă pe mașina prietenului ei, dar în loc de permis a primit un dosar penal
Articolul următorCulisele Statului Paralel | Acuzații grave la adresa României în raportul SUA. Bobby Păunescu avertizează