HC Buzău 2012 a produs surpriza penultimei etape din Liga Zimbrilor, învingând-o fără mari emoții pe CSM București, scor 30-26 (14-12), echipa bucureșteană având însă câteva absențe importante în lot. A ieșit din nou la rampă pivotul buzoian Zamfir Dumitrana, autor a 8 goluri.

CSM București a marcat primul gol al meciului, dar a fost singura dată când bucureștenii au fost la conducere. Cele două echiper au fost la egalitate ultima dată în minutul 19, la scorul de 9-9, după care buzoienii au marcat de 3 ori la rând și s-au distanțat la 3 goluri în minutul 26, scor 12-9. La pauză buzoienii au intrat cu două goluri avans, scor 14-12.

După pauză, HC Buzău s-a distanțat la 4 goluri, scor 19-15 în minutul 39, pentru ca în minutul 55 diferența să se mărească la 7 goluri, scor 30-23. Pe final bucureștenii au marcat de trei ori fără să primească gol și au redus diferența la 4 goluri, scor 30-26.

Pentru HC Buzău au marcat: Dumitrana -8 goluri, Vujadinovic 5, Renaud David 5, Milosevic 4, Mironescu 2, Broască 2, Esteki 2, Nosrati 2.

În urma acestei victorii HC Buzău își consolidează poziția a șaptea din clasament, cu un total de 44 de puncte, urmată fiind de CSA Steaua București la o distanță de 4 puncte.

Ultima etapă a ediției 2020/2021 va avea loc marți, 11 mai: CSM Reșița – Magnum Botoșani (ora 10.30), CSM Focșani – CSM Făgăraș (ora 13.00), HC Dobrogea Sud Constanța – HC Buzău (ora 13.10), SCM Poli Timișoara – CSU Suceava (ora 15.45), Minaur Baia Mare – Potaissa Turda (ora 15.50, TVR 2), Steaua – Dinamo (ora 18.25, TVR 1) și CSM București – CSM Bacău (ora 18.30). CSM Vaslui stă.

Articolul precedentCulisele statului paralel | CNAS, culisele unui examen ratat. 20 de case de sănătate județene nu au directori
Articolul următorJudeţul Buzău înregistrează, luni, cel mai mic număr de infectări de la începutul acestui an