HC Buzău n-a scăpat de sindromul ”Focșani” nici în actualul campionat al Ligii Zimbrilor. Duminică seara, la Focșani, în etapa a IV-a, CSM Focșani 2007 i-a învins la limită pe băieții de la Buzău, scor 29-28 (16-16).

Prima repriză a propus o dispusă echilibrată, cu cele două echipe succedându-se, pe rând, la conducere. După ce au deschis scorul vrâncenii s-au distanțat la două goluri, scor 3-1, în minutul 5. De la 4-2 în minutul 7, Buzăul a întors rezultatul și în minutul 11 scorul era 4-5. Gazdele au marcat apoi de cinci ori la rând și conduceau cu 9-5 în minutul 14. Buzăul a revenit și a redus din handicap, iar de la 12-10 în minutul 21 au trecut la conducere, 12-13 în minutul 24. În minutul 28 scorul era 15-16, apoi gazdele au egalat în minutul 29, însă până la pauză ambele echipe au ratat de câte două ori și la pauză s-a intrat la egalitate, scor 16-16.

În repriza a doua echipa din focșani a fost la conducere aproape în permanență, buzoienii reușind doar să mai egaleze în câteva rânduri. În minutul 58 gazdele aveau 3 goluri avans, iar până la final Buzăul a reușit să mai marcheze de două ori, insuficient pentru a evita un nou eșec în fața echipei din Focșani.

Pentru HC Buzău 2012 au marcat: Nosrati – 3 goluri, Dumitrana -2, Broască -2, Mironescu -2, Stroe -1, Monteiro De Barros -10 (3 de la 7 m), Anton -2, Mitrovic -2, Glendza -2, Juskenas -2.

După eşecul de la Focşani, HC Buzău a rămas doar cu 3 puncte şi ocupă locul 10. Etapa viitoare, meci la fel de complicat pentru HC Buzău 2012, la Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi”, împotriva Stelei Bucureşti.