HC Buzău a reușit a doua victorie consecutivă în turneul din Liga Zimbrilor desfășurat la Cluj Napoca. Astăzi, de la ora 10:15, în sala Horia Demian din Cluj Napoca, buzoienii au disputat partida cu CS Magnum Botoșani, echipă aflată pe ultimul loc în clasament, cu un singur punct după 26 de etape, punct obținut în turul campoionatului chiar în meciul cu buzoienii.

Deși botoșănenii au avut conducerea la începutul primei reprize, scor 1-5 în minutul 7, jucătorii de la HC Buzău și-au revenit rapid și au reușit să treacă la conducere în minutul 12, scor 7-6. Echipa din Buzău a reușit să se mențină în avantaj pe tot parcursul meciului și să se distanțeze la 8 goluri, scor 17-9 în minutul 29. La pauză aveau 8 goluri în avantaj, scor 18-10, iar la începutul celei de-a doua reprize au condus cu o diferență de 11 goluri, 23-12 în minutul 36. Spre finalul meciului CS Magnum Botoșani a reușit să mai reducă din avantajul buzoienilor, scorul final fiind de 29–25 pentru HC Buzău.  Cu cele 3 puncte câștigate în etapa a 27-a, HC Buzău a adunat 38 de puncte și profitând de rezultatul de egalitate din meciul dintre Steaua și Poli Timișoara au urcat pe locul 7 în clasament cu trei etape înaintea finalului sezonului regulat, poziție care le asigură calificarea în play-off.

În partida de astăzi pentru HC Buzău 2012 au marcat: Nosrati Shahoo – 5 goluri, Bejinariu Florin Andrei – 6 goluri, Milošević Vuk – un gol, Dumitrana Zamfir – Zavenica – 4 goluri, Pelidija Admir – 2 goluri, Manole Bogdan – un gol, Broasca Ionut – 5 goluri, Esteki Allahkaram – 4 goluri, Anton Marius – un gol.

HC Buzău mai are de disputat 3 meciuri, în etapele 28 – 30, care vor avea loc în București, în perioada 08 – 11 mai: cu CSM Reșița pe 8 mai în Sala Dinamo, cu CSM București pe 10 mai tot în Sala Dinamo și cu AHC Dobrogea Sud pe 11 mai în Sala Rapid.

Articolul precedent62 de sancţiuni contravenţionale şoferilor care au călcat prea tare pedala de acceleraţie
Articolul următorCHA CHA LITIX! Episodul 192. Se fură ca-n codru! Dispar până și capacele de canalizare