Miercuri după-amiază, Sala Polivalentă “Lascăr Pană” din Baia Mare a găzduit meciul dintre CS Minaur Baia Mare și ACS HC Buzău, partidă ce a contat pentru etapa a 20-a din Liga Zimbrilor. Minaur a reușit să se impună cu 25-22, după un meci extrem de dificil, decis abia în ultimele cinci minute. Am asistat și la un duel al portarilor, atât Terekhov, cât și Tcaciuc reușind o mulțime de intervenții salvatoare, chiar și în condiții de unu la unu.

Jocul a început cu o mulțime de ratări de ambele părți. Buzăul a deschis scorul, iar în minutul 7 scorul era doar 2-2, dar în minutul 12 handbaliștii de la Buzău au ajuns să conducă cu trei goluri, scor 4-7. Oaspeții au mai avut avantaj de 3 goluri în minutul 15, când Anton a marcat pentru 5-8. Minaur a revenit în joc și în minutul 26 Kotrc a egalat la 10. Până la urmă, se intra la cabine cu egalitate, scor 12-12.

Buzăul a început bine și repriza a doua, dar portarul Terekhov i-a ținut în joc pe maramureșeni. Buzău s-a dus la 13-15, apoi Minaur a egalat la 15 și reușește să treacă pentru prima oară în avantaj în min. 42, prin golul marcat de Erik Pop, 16-15. Oaspeții au condus ultima oară cu 18-19, în minutul 46, iar ultimul egal a fost la 20-20 în minutul 54. În minutul 58 Minaur s-a distanțat la 3 goluri, scor 24-21 și au reușot să câștige un meci pe care handbaliștii de la Buzău l-au controlat în mai bine de trei sferturi din meci.

CS Minaur: Barna Buzogany (o intervenție), Anton Terekhov (17 intervenții) – Erik Pop 6 (unul din 7m), Anderson Mollino da Silva 5, Bogdan Mănescu 3, Artem Kozakevych 3, Robert Nagy 2, Călin Căbuț 2, Milan Kotrc 2 (din 7m), Nemanja Ratkovic 1, Lucas Sabou 1 (din 7m), Viorel Fotache, Tomas Cip, Gabriel Massuca Teca.  Antrenor: Alexandru Sabou

HC Buzău: Cristian Tcaciuc (13 intervenții, a apărat și 4 de 7m), Eugen Crăciunescu – Marius Anton 8, Sergio Barros 4 (unul din 7m), Abdoulah Mane 4, Liviu Mironescu 3, Shahoo Nosrati 2, Luka Mitrovic 1, Zamfir Dumitrana, Lukas Juskenas, Petru Stroe, Bogdan Meduric, Alexandru Popa, Bogdan Păunescu. Antrenori: Gabriel Armanu, Constantin Bogdan

Articolul precedentA furat o bicicletă lăsată neasigurată de o femeie din Costești
Articolul următorPolițiștii buzoieni au lăsat pietoni un număr de 36 conducători auto