HC Buzău 2012 a obținut sâmbătă după amiază a patra victorie în actuala ediție a Ligii Zimbrilor, reușind să câștige cu 35-31 meciul jucat pe teren propriu cu CSM Vaslui.

Buzăul a condus tot meciul, după ce au deschis scorul prin Juskenas, reușind să se desprindă prima dată la 3 goluri în minutul 11, scor 9-6. În minutul 15 Anton a dus pentru prima dată Buzăul la un avantaj de 4 puncte, scor 11-7. Pe final de repriză, Glendza a marcat pentru 17-11, în minutul 26, iar la finalul primelor 30 de minute scorul a fost 18-13.

Buzăul a continuat să se distanțeze pe tabela de marcaj și au ajuns la 8 goluri în plus în minutul 41, scor 25-17. De la 27-19 în minutul 43 gazdele au pierdut din ritm și în minutul 52 Vasluiul s-a apropiat la 3 goluri, scor 30-27. În minutul 57 Buzăul a refăcut diferența de 6 goluri și aveau victoria asigurată, iar la final scorul a fost 35-31.

Pentru HC Buzău 2012 au marcat: Anton – 7 goluri, Dumitrana -6, Bejinariu -5, Mironescu -4, Mitrovic -4, Broască -3, Juskenas -3, Glendza -2, Păunescu -1.

HC Buzău 2012 va disputa etapa cu numărul 10 în deplasare, pe data de 04 noiembrie 2022, împotriva CSM Constanța.

Articolul precedentMetalul Buzău a suferit prima înfrângere din acest sezon, în deplasarea de la CSM Focșani 2007
Articolul următorComemorare 7 ani de la tragedia din Colectiv. 64 de morți și 150 de răniți mutilați pe viață