Gloria Buzău a fost la un pas de a obține o victorie în depalasarea de la Ploiești, cu Pentrolul, fiind egalată în primul minut suplimentar al meciului. Victoria îi putea duce pe buzoieni pe locul 2 în Grupa B. Prima repriză a fost dominată mai mult de ploieșteni, dar cei care au marcat au fost cei de la Gloria. În partea a doua Petrolul a jucat mai slab, dar au reușit să înscre pe contraatac și să stabilească scorul final, 1-1.

Prima ocazie de gol a aparținut ”petroliștilor”, în minutul 10. Buhăescu a reluat din cădere, din 4 metri, ușor lateral dreapta, în blocajul lui Vârtej, iar mingea a ieșit în corner. În minutul 19 Balgiu a șutat de la 25 de metri puțin pe lângă poarta apărată de Avram. În minutul 24 Bratu a șutat puternic din 22 de metri ușor lateral stânga, Stoian a respins în lateral.

În minutul 32 Arnăutu a executat o lovitură liberă de la circa 30 de metri, dar Stoian a respins peste transversală, în corner. Lovitura de colț a fost respinsă de buzoieni care au pornit pe contraatac. Ciobanu a combinat cu Tucaliuc, dar acesta a fost blocat la 10 metri de poartă de Nir Lax. În minutul 37 Ciobanu a șutat din colțul careului de 16 metri, dar portarul Raul Avram a respins în lateral.

În minutul 38 Gloria a deschis scorul. Petre a bătut o lovitură liberă din lateral dreapta și a trimis pentru Ciobanu, care a avansat singur în drepta careului și a centrat în fața porții. Avram a plonjat și a respins în față, direct la Daniel Vîrtej, care a pus latul din 8 metri central și a trimis în poarta goală, 0-1.

În repriza a doua ocaziile de gol au fost mai rare. în minutul 48 Tucaliuc a fost deposedat în dreapta careului mic, în 4 metri, de Meijers, care a intrat prin alunecare și l-a blocat chiar în momentul șutului. Până spre finalul meciului nu s-a mai înregistrat nici o ocazie clară de gol. În minutul 90, după o centrare dintr-un corner din dreapta, Ekollo a trimis capul din 5 metri, dar mingea a trecut pe lângă poartă, la colțul lung.

În minutul 90+1, pe un aontraatac al Petrolului, în flancul drept, Constantinescu a primit și a pătruns în careu, de unde a scos în centru pentru Alexandru Saim Tudor care nemarcat a reluat cu latul din 9 metri printrei cei doi fundași din fața sa și pe sub portar, 1-1.

Gloria putea să își adjudece cele trei puncte, în minutul 90+3, pe un contraatac al Gloriei, de la mijlocul terenului. Nedelea a scăpat singur pe stânga, a pătruns în careu,  și din 13 metri a trimis puțin pe lângă bara colțului lung și meciul s-a terminat la egalitate.

SCM Gloria Buzău: R. Stoian – Sg. Pîrvulescu, Vîrtej, Ghinga, Perju – Balgiu, Ghe. Anton – Iul. Roșu (min. 70 Iurcu), Cip. Petre (min. 63 Andronic), Tucaliuc (min. 63 Nedelea)– Cr. Ciobanu.

Articolul precedentSituația epidemiologică la nivelul județului Buzău la data de 17 aprilie 2021