Gloria Buzău nu se regăsește nici după schimarea antrenorului și a remizat pe teren propriu în meciul cu nou promovata Progresul Spartac București, un meci în care nimeni cu concepea un alt rezultat decât victoria pe teren propriu a elevilor lui Adrian Mihalcea. Deși și-au creat mai multe ocazii de gol, în special în repriza a doua, jucătorii Gloriei nu au găsit drumul spre gol și meciul s-a terminat la egalitate, scor 0-0, meciul din etapa a 11-a a Ligii 2, scor 0-0, rămânând în afara locurilor de play-off.

Prima repriză a fost una modestă, în care oaspeții au avut o primă mare ocazie de a marca chiar în minutul 2, dar bara l-a salvat pe Stoian. Blejdea a fost principalul pericol al Gloriei în ofensivă, însă acțiunile sale fie au fost blocate, fie cei care au fost serviți n-au fost capabili să finalizeze. Chiar Blejdea, în minutul 19, a avut cea mai importantă ocazie în prime repriză, însă Ciontoș a deviat pe lângă poartă.

Repriza secundă a început tot cu o ocazie în dreptul oaspeților. În minutul 49, Șandru a șutat din marginea careului, dar balonul s-a pus peste transversală. Tot Blejdea a fost cel mai periculos atacant al gloriei și în debutul părții a doua. În minutul 56 Blejdea i-a pasat lui Ciobanu însă acesta s-a precipitat și a șutat în blocaj din 7 metri. Blejdea a irosit o mare ocazie în mintuul 61, când a trimis cu capul din 7 metri pe lângă poartă.

Valentin Alexandru a avut două mari situații de a înscrie, însă de fiecare dată a trimis pe lângă poartă. În minutul 83 a pus latul din colțul stânga al careului mic și a trimis puțin pe lângă bara din dreapta, în timp ce la ultima fază, în minutul 90+5, doar cu portarul Ciontoș în față, Alexandru a trimis din 10 metri tot pe lângă bara din dreapta.

Gloria Buzău a rămas pe locul 8, cu 18 puncte, la egalitate cu CSM Slatina, care are un golaveraj mai bun. În etapa a 12-a, Gloria Buzău va evolua marți, 1 noiembrie, de la ora 17:00, la Galați, cu SC Oțelul.

Gloria Buzău: R. Stoian  – Oteliță, Wiktorski, Marku, Sălceanu – Trebotic (min. 18 Gaitan), A. Lopez – Al. Munteanu (min. 46 Dudu), Boiciuc (min. 46 Cr. Ciobanu), Blejdea (min. 70 Val. Munteanu) – Val. Alexandru

Articolul precedentFlagrant delict! Bănuit de furt identificat şi depistat de poliţiştii de la ordine şi siguranţă publică, la scurt timp de la comiterea faptei
Articolul următorRezultatele acțiunilor de control tehnic în trafic efectuate de Registrul Auto Român în primele 6luni ale anului 2022