SCM Gloria Buzău și Concordia Chiajna și-au încheiat oficial participarea în acest sezon de Liga 2, ediția 2020-2021, vineri seară. Ambele echipe erau salvate matematic de la retrogradare înaintea confruntării directe, dar și sigure de locurile pe care vor termina sezonul, astfel că întâlnirea mai conta doar din punct de vedere statistic. Iar cei care au punctat la acest capitol au fost jucătorii pregătiți de Claudiu Niculescu care s-au impus în Crîng la scor de neprezentare.

Drumul către victorie a fost deschis încă din startul meciului, din minutul 6, atunci când Alexandru Cherecheș a marcat din lovitură liberă, de la 25 de metri. A trimis peste zid, plasat, iar Relu Stoian nu a putut să intervină în ciuda plonjonului. După primirea golului Gloria Buzău a încearcat să iasă mai mult la joc, dar ilfovenii s-au apărat bine. Deși a avut posesia, SCM Gloria a trimis centrări din benzi, dar fundașii oaspeților au repins fără probleme.

În minutul 23 Maxim Iurcu a primit o minge la 25 de metri, a intrat în careu după ce s-a descotorosit de 3 adversati a șutat de la 11 metri, dar portarul Cezar Lungu a respins cu piciorul în corner. În minutul 34 Balgiu își încearcă șansa din nou, după ce îl vede ieșit la maginea careului mic pe Cezar Lungu, cu un șut de la 25 de metri, dar portarul oaspeților a reținut în doi timpi. Scorul la pauză a rămas 0-1.

Gloria Buzău a început bine partea a doua, cu un joc agresiv și presing sus. În minutul Iulian Roșu a șutat de la 15 metri, dar șutul său se lovește de blocajul fundașilor de la Concordia Chiajna. În minutul 51 Herhghelegiu a șutat de la distanță, Stoian a respins în lateral iar Marius Dumitru a urmărit mingra și arbitru a considerat că Stoian l-a agățat în careu pe jucătorul de la Chiajna și a dictat penalty. Herghelegiu a bătut pe centru, iar Stoian s-a aruncat în dreapta, tabela modificându-se a doua oară, scor 0-2.

În minutul 63 Andrei Herghelegiu a recuperat la centrul terenului și a plecat pe contraatac, poziție centrală. I-a pasat în față lui Azdren Llullaku, iar acesta a intrat în careu și a șutat cu stângul de la 10 metri ușor lateral dreapta. Relu Stoian a respisn în față și mingea a revenit la atacantul albanez, care din 6 metri a trimis cu dreptul în poartă, lângă bara de la colțul scurt, 0-3.

În minutul 81 Iulian Roșu a executat lovitură liberă, de la aproximativ 25 de metri, peste zid, dar pe centrul porții și Cezar Lungu a prins ușor. În minutul 84 Roșu a trimis din lovitură liberă de la 27 de metri, perpendicular pe poartă. De data aceasta a executat pe lângă zid, iar mingea a trecut milimetric pe lângă bara din dreapta a porții Concordiei Chiajna și rezultatul final a rămas Gloria Buzău – Concordia Chiajna 0-3.

SCM Gloria Buzău: R. Stoian – S. Pîrvulescu, Vîrtej, Ghinga, Perju, Balgiu (C. Stoica 57′), Stăiculescu, Iul. Roșu, Cip. Petre (Ghe. Anton 57′), Iurcu, Chică-Roșă (Socol 86′).

Aceasta a fost singura înfrângere a Gloriei Buzău în play-out, și au terminat pe locul 3 în grupă, loc pe care l-ar fi ocupat indiferent de rezultatul final al acestui meci.

Articolul precedentCristian Rizea, la Culisele Statului Paralel: „Am decis să mă bat cu acest sistem mafiot condus de Dodon și Plahotniuc”