Duminică după amiază, de la ora 17.10, în Sala Traian din Rm. Vâlcea, s-au întâlnit SCM Gloria Buzău și CSM Galați, într-un meci contând pentru etapa a 24-a din Liga Florilor. A fost un meci destul de echilibrat în ciuda locurilor ocupate de cele două echipe în clasament, iar la final echipa din Buzău a câștigat cu 30-27 (18-15), deși cu 4 minute înaintea finalului Gloria a condus cu 6 goluri diferență.

Prima repriză a fost una echilibrată, cel puțin în primele 20 de minute, în care ambele echipe au fost la conducere pe tabela de marcaj. Buzăul a deschis scorul în primul minut, prin Simion. Bokarici a egalat la 1, iar în minutul 4 Gloria s-a distanțat la două goluri. CSM Galați a egalat la 3 după două reușite ale Cristinei Andrița.

În minutul 13 gălățencele au trecut la conducere, scor 7-8, după două goluri consecutive ale Patriciei Vizitiu. cele două echipe au fost la egalitate ultima dată în acest meci în minutul 15, la scorul de 9-9. Simion și Stoleru au marcat pentru Buzău, iar în minutul 18 echipa lor avea prima dată 3 goluri avans, scor 13-10. În minutul 24, în urma unui contraatac, Iuganu a marcat pentru 16-11, prima dată când fetele de la Gloria au avut 5 goluri în plus. Gălățencele au redus handicapul la două goluri în minutul 59, scor 17-15, iar scorul pauzei a fost stabilit în ultima secundă, de o aruncare de la 7 metri transformată de Janjusevic.

După pauză, primul gol a fost marcat de gălățence prin Andrița, iar Cioaric a ratat o aruncare de la 7 metri care le putea aduce la un gol diferență față de echipa din Buzău, dacă nu a facut-o cătălina Cioaric a făcut-o Patricia Vizitiu, un minut mai târziu. În minutul 36 scorul era 19-18, dar în următoarele 6 minute fetele de la CSM Galați nu au mai marcat niciun gol, în timp ce Gloria a înscris de 4 ori și au refăcut o diferențăde 5 goluri pe tabela de marcaj. Galațiul s-a mai apropiat de două ori la 3 goluri, dar în minutul 56 Ada Moldovan a marcat pentru 29-23 și a făcut ca diferența să crească la 6 goluri, scor 29-23.

Gălățencele au marcat apoi de 4 ori la rând și s-au apropiat la două goluri în minutul 59, dar în ultimul minut Iuganu a marcat golul cu numărul 30 al echipei sale, stabilind rezultatul final al meciului, SCM Gloria Buzău – CSM Galați 30-27 (18-15).

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Simion -7 goluri, Iuganu -6, Janjusevic -4, Ilie -4, Subțirică -3, Stoleru -3, Livrinikj-1, Petruș -1 și Moldovan -1.

Pentru CSM Galați au marcat: Andrița -7 goluri, Vizitiu -6, Cioaric -4, Vălean -4, Gheorghe -2, Bokaric -2, Balaban -1 și Prescură -1.

După 24 de etape, SCM Gloria Buzău este pe locul 4, cu 41 de puncte, iar CSM Galați este pe locul 13 cu 10 puncte.

Articolul precedentSituația epidemiologică la nivelul județului Buzău la data de 16 mai
Articolul următorPNL trădat de Florin Cîțu : consilii județene nu sunt eligibile pentru PNRR!