Gloria Buzău a învins cu 3-0 (0-0) pe codașa Aerostar Bacău și a scăpat de orice emoții privind retrogradarea. Meciul n-a fost însă unul fără emoții pentru că cele 3 goluri au fost marcate în ultimele 25 de minute ale meciului. Echipa antrenată de Ilie Stan este neînvinsă în play-out după 4 meciuri jucate.

Oaspeții au început bine și au avut trei situații de a deschide scorul în primele 5 minute. Treptat, buzoienii au preluat inițiativa, dar fără a reuși să treacă de apărarea oaspeților. În minutul 22 Tucaliuc a obținut o lovitură liberă de la 20 de metri. Perju a fost cel care a șutat după ce C. Petre a mișcat mingea, dar șutul fundașului stânga al Gloriei a trecut pe lângă poartă. În minutul 27 Tucaliuc a executat o lovitură liberă de la 22 metri lateral stânga, dar șutul său a deviat în corner dintr-un fundaș de la Bacău. Cornerul executat de C. Petre, pe 6 metri, a fost reluat cu capul peste poartă, de Chică Roșă. În minutul 44 oaspeții au avut cea mai mare ocazie de gol a primei reprize. Gavrilă a scăpat pe dreapta , a intrat în careu singur cu portarul Stoian în față, dar a șutat puțin pe lângă poartă și scorul la pauză a rămas egal.

În repriza a doua Gloria a păstrat posesia balonului, iar oaspeții au avut câteva riposte pe contraatac. În minutul 57 Gloria a avut o mare ocazie de gol, dar șutul de la 17 metri al lui Ciprian Petre a lovit transversala.

În minutul 65, Balgiu pasează lung de la mijlocul terenului în dreapta, Sergiu Pîrvulescu preia, pătrunde în careu, driblează trei adversari și din interiorul careului de 6 metri lateral dreapta a trimis peste portarul Petrișor, la colțul lung. Mingea lovește bara și intră în plasă, 1-0.

În minutul 79 Perju recuperează o minge din piciorul lui Danale, pătrunde în centru, trimite în lateral pentru Gheorghe Andronic, care reia din prima de la 25 de metri central, superb, peste Cebotari, aproape lângă bara din dreapta porții oaspeților, 2-0.

În minutul 82 Perju primește în flancul stâng, centrează în fața porții, Maxim Iurcu deviază din 6 metri spre colțul lung, Petrișor a încercat să intervină, însă nu a putut evita golul, 3-0.

Gloria Buzău: Stoian -Pîrvulescu, Vîrtej, Ghinga, Perju – Iul. Roșu (min. 87 Cl. Ionescu), Gh. Anton (min. 46 Poștoarcă), Balgiu, Tucaliuc (min. 81 Socol)- C. Petre  (min. 58 Andronic)- Chică Roșă (min. 58 Iurcu)