Prima rundă a Turului suplimentar s-a încheiat marți seară, în Harghita, la Odorheiu Secuiesc. Într-o partidă transmisă în direct la Digi Sport, FK Odorheiu Secuiesc și Luceafărul Buzău au oferit un spectacol total. Gazdele s-au impus la limită, scor 6-5, după ce la pauză conduceau cu 5-1!

Prima parte a confruntării a fost dominată de FK Odorheiu Secuiesc, echipa pregătită de Jakab Zoltan reușind una dintre cele mai bune reprize din acest sezon. În minutul 12 tabela arăta deja 4-0 pentru gazde.

Repriza a doua a debutat cu un gol marcat de oaspeți, dar imediat a venit eliminarea portarului Andrei Goicea, abia intrat pe teren! Deși accidentat în prima repriză, titularul Constantin Chivulescu a revenit în poarta oaspeților. Harghitenii au profitat și au marcat în ultimele secunde de superioritate numerică. A fost golul care a relaxat însă trupa lui Jakab Zoltan.

Neavând ce pierde, oaspeții au speculat momentul! Luceafărul Buzău, cu Radu Burciu și Gabriel Bobe în formă foarte bună, nu a renunțat la luptă. Oaspeții au marcat de trei ori și au dominat finalul partidei, dar nu au reușit să egaleze.

Liga I la futsal va lua o pauză până duminică 30 ianuarie, atunci când sunt programate două meciuri din etapa a II-a a Turului suplimentar, pentru a face loc acțiunii primei noastre reprezentative, care va disputa două meciuri de verificare, în deplasare, cu Suedia. Partidele Suedia – România sunt programate în zilele de 23 și 24 ianuarie, la „Estrad Arena” din Alingsås, localitate aflată la aproximativ 45 de kilometri Nord-Vest de Göteborg.

Etapa I – Tur suplimentar

CS United Galați – CFF Clujana Cluj 12-1 (8-1), Sala Sporturilor „Dunărea” – Galați
Au marcat: Andrei Crăciun (patru goluri), Marius Arhire, Cosmin Petică, Rareș Oană (câte două goluri fiecare), Octavian Cireș, Albert Cireș / Popa
Arbitri: Mocanu Dragoș (Brăila), Peter Joszef (Sfântu Gheorghe); Mihălcuț Andrei (Iași)
Observator: Nastasa Marius (Piatra Neamț)

CFR Timișoara – Sportul Ciorăști 4-2 (1-1), Sala Sporturilor „Constantin Jude” – Timișoara
Au marcat: Florin Matei (trei goluri), Fernandes / Dumitru Ion (două goluri)
Arbitri: Dârjan Liviu (Brașov), Trașcă Marius (Pitești) – Pentek Laurențiu (Oradea)
Observator: Ciolacu Bogdan (Pitești)

FK Odorheiu Secuiesc – Luceafărul Buzău 6-5 (5-1), Sala Sporturilor – Odorheiu Secuiesc
Au marcat: Kedei, Jakab, Bálint (două goluri), Szécsi, Balázsi / Bobe (de două ori), Dragomir, Șerban, Riler
Arbitri: Deaconu Laurențiu (Berceni), Gunciu Roberto Florentin (Popești Leordeni); Boharu Predescu Ionel (Buftea)
Observator: Radu Petre (București)