FC Buzău a pierdut al doilea meci în acest sezon de Liga a 2-a, fiind învinsă pe teren propriu de U Cluj Napoca, după un meci în care nu au pus mari probleme adversarilor. Clujenii au câștigat la Buzău cu 1-0 printr-un gol marcat în minutul 9 și tot ei au avut apoi cele mai mari ocazii de gol, chiar dacă buzoienii au dominat mai mult.

”U” Cluj a început în atac meciul de la Buzău și a avut primul șut în chiar primul minut, prin Voinea, însă Stoian a respins în lateral. În minutul 9, Mondragon a trimis o pasă la adversar, Blejdea a intrat în careu și a centrat în fața porții, iar Adrian Voinea, din alunecare, a trimis  din 4 metri în poartă, din fața lui Lopez și a portarului Stoian. După gol buzoienii au profitat de faptul că oaspeții s-au retras și au avut câteva situații de gol, dar nu foarte mari, care să îi dea emoții portarului clujenilor.

Voinea putea majora diferența, în minutul 45+2, dintr-o poziție asemănătoare cu cea de la gol, de această dată după o centrare din dreapta a lui Hoftan, însă atacantul clujenilor a trimis peste poartă.

Buzăul s-a bazat pe faza ofensivă doar pe șuturile lui Ciobanu, care a marcat și la Sibiu, dar de data aceasta defensiva clujeană a fost de netrecut.

FC Buzău: R. Stoian – R. Zamfir, Wiktorski, A. Lopez, C. Toma – Mondragon (min. 46 Găitan), Cârstocea (min.46 Al. Munteanu) – Cr. Ciobanu, Ekollo (min. 86 D. Rogac), T. Oltean (min. 46 I. Neacșu) – Chică-Roșă (min. 75 Cip. Petre). Antrenor: Cristian Pustai

”U” Cluj: Micle – Gîț, Gugu, D. Ispas, Fl. Mitrea – Balgiu (min. 58 Țurcan), Dican – Hofman (min. 89 Vl. Moraru), Ribeiro (min. 73 Nic. Pîrvulescu), Blejdea (min. 73 Haită) – Alb. Voinea (min. 89 Tescan). Antrenor: Erik Lincar

Articolul precedentBiblioteca Județeană continuă activitățile pentru copii în luna august și îi invită la Ludoteca de vară
Articolul următorCopil accidentat mortal pe DJ 203K, la ieșire din Matești spre Sapoca