FC Buzău și Dinamo București au folosit pauza competițională cauzată de meciurile echipei naționale în preliminariile CM 2022 și s-au întâlnit într-un meci amical, sâmbătă, pe stadionul din Crâng. Cei doi antrenori, Cristi Pustai și Mircea Rednic, au convenit ca partida să se desfășoare pe durata a două reprize a câte 60 de minute și a fost câștigată de Dinamo cu scorul de 3-2 (1-1).

FC Buzău a deschis scorul în minutul 7. Ekollo a recuoerat o minge în terenul advers, i-a pasat lui Chică-Roșă care a intrat în careu și a șutat la poartă. Eșanu a respins cu piciorul în față și mingea a ajuns la Cârstocea, care de la 15 metri a trimis în poarta goală. În minutul 35 Cârstocea a pierdut o minge la centrul terenului, mingea a ajuns în dreapta și și a fost trimisă în careu pentru Sorescu, care de la 11 metri a trimis pe lângă portarul Stoian, 1-1.

În minutul 75, Ivanovschi a șutat de la 12 metri în bară, după un corner de pe stânga bătut de Torje. În minutul 84 Dinamo a trecut la conducere, prin autogolul lui Ghinga, care a trimis din 6 metri în propria poartă, după ce Horeboiu a degajat în piciorul lui Ivanovschi, care a pierdut controlul mingei. În minutul 98 Popa a scos de pe linia porții un șut al lui Pațurcă. În minutul 106 Radu a centrat de pe stânga, Toma a respins cu capul, dar mingea a ajuns la Tomas Vestenicky, care l-a driblat pe Ghinga și a trimis în poarta buzoienilor, 1-3. În minutul 112, Espinosa a pierdut o minhge la 20 de petri de propria poartă în fața lui Rogac, acesta i-a pasat lui Keita care a șutat de la 17 metri aproape de vinclul porții dinamoviștilor, 2-3.

FC Buzău (repriza I): Stoian –  Oteliță, Wiktorski, Vîrtej, Oltean – Cârstocea, Gaitan –  Al. Munteanu,  Ekollo, Manea – Chică Roșă. FC Buzău (repriza a 2-a): Horeboiu –Zamfir, Ghinga, Lopez, C. Toma – Mondragon, Pațurcă – Kanda, Gonzalo, Keita – Rogac

Dinamo (repriza I): Eșanu – Gluhakovic, Pinto, R. Grigore, Kainourgios – Sorescu, Itu, C. Matei, Bordușanu – Țîră, Nunic. Dinamo (repriza a 2-a): Fara (Chioveanu)– V. Borcea, Ehmann, Popa, An. Radu – Torje, Espinosa, C. Grigore, Mihaiu – Ivanovski, Vestenicky