FC Buzău a fost învinsă la limită, scor 1-0, de CSA Steaua București, în ultimul meci din acest an în Liga a 2-a. În ciuda acestei înfrângeri, echipa Cristi Pustai a încheiat pe locul 5, cu 30 de puncte, primele 16 etape din sezonul regular.

CSA Steaua a deschis scorul în minutul 16. Neacșu a avut o incursiune în stânga careului, a centrat în centru, mingea a trecut printre doi adversari și a ajuns la Vasile Buhăescu, care a preluat la 8 metri și a finalizat simplu, în stânga, pe lângă portarul Stoian. Steaua putea să intre la pauză cu un avans de două goluri, dar în minutul 45+1, pe o fază de contraatac și o minge respinsă din fața lui Enceanu din centrul careului, Drăghici a șutat din 20 de metri lateral dreapta, dar Stoian s-a repliat și a reținut.

În minutul 51, o nouă ocazie mare pentru Steaua. Chipirliu a avansat pe stânga și a pasat în partea opusă pentru Enceanu, care a preluat, liber la 14 metri, singur cu portarul, dar a șutat slab spre colțul lung, iar Stoian a respins cu piciorul. În minutul 59 FC Buzău putea să egaleze, la șutul lui Ciobanu din stânga careului la colțul scurt. Mingea a lovit bara și a revenit în teren, dar s-a șutat mult peste poartă. În minutul 69 după o centrare lungă dintr-un corner din stânga, Ekollo a urmărit la bara a doua și a trimis cu capul la colțul lung, în stânga, însă Neacșu, aflat lângă bară, a respins cu capul de pe linia porții. În minutul 79 Ciprian Petre a șutat direct în zid dintr-o lovitură liberă din poziție periculoasă, de la 23 de metri ușor lateral dreapta.

FC Buzău: R. Stoian – Oteliță (min. 59 Zamfir), Vîrtej, Ghinga (min. 59 Pațurcă), Tud. Oltean – Gaitan (min. 73 C. Petre), A. Lopez – Al. Munteanu (min. 59 Cârstocea), Ekollo, Cr. Ciobanu – Chică-Roșă (min. 83 Alin Manea)

Imagine

Articolul precedentDan Motreanu: „Nu cred într-un proiect PNL-PSD de şapte ani de zile. Nu părăsesc partidul când majoritatea decide altceva”