Într-un meci disputat sâmbătă, în deplasare, în etapa a 4-a a Ligii a 2-a, echipa buzoiană n-a stat la discuţie cu Dunărea Călăraşi, Cristi Pustai învingându-şi ultima formaţie la care a activat la scor de neprezentare. Buzoienii s-au impus cu scorul de 3-0 (2-0).

FC Buzău a deschis scorul în minutul 19. Cristian Ciobanu a șutat puternic din 16 metri central și mingea a intrat în plasă sub transversală. În minutul 26 același Ciobanu a marcat golul doi și a stabilit scorul primei reprize. În minutul 53 Alin Cârstocea, fost jucător al Dunării Călărași, înscrie și el în poarta lui Albert Popa, acesta fiind ultimul gol al meciului.

După 4 etape, FC Buzău a acumulat 4 puncte, toate obținute de echipa lui Pustai pe terenuri străine.

FC Buzău: R. Stoian – Steliță, Vîrtej, Ghinga (cpt.), T. Oltean, Gaitan, Cârstocea, Al. Munteanu, Ekollo, Cr. Ciobanu, Chică-Roșă. Rezerve: Cr. Avram – Cip. Petre, C. Toma, D. Rogac, Wiktorski, Ghe. Andronic, Mondragon, I. Neacșu, D. David. Antrenor: Cristian Pustai

În etapa a V-a, FC Buzău va primi pe teren propriu replica celor de la Unirea Constanța, sâmbătă, 28 august, de la ora 11.00.