FC Buzău a încheiat seria meciurilor amicale din această vară cu un joc disputat pe teren propriu cu formaţia de Liga 3 Şomuz Fălticeni. Acesta a fost ultimul joc pentru echipa antrenată de Cristian Pustai înainte de debutul în noul sezon de Liga 2. Buzoienii au învins cu scorul de 9-0 (3-0), într-un joc desfăşurat pe stadionul din Crâng.

Scorul a fost deschis încă din minutul 4, după reușita lui Tudor Oltean. În minutul 10 era deja 3-0, după golurile marcate de Kamil Wiktorski (8’) și Adrian Chică Roşă (10’), scor care avea să se mențină până la pauză. În partea secundă, Chică-Roșă a mai înscris de trei ori, în minutele 47, 75 și 78, iar câte o dată au marcat și Alexandru Munteanu (53’), Gheorghe Andronic (82’) și Dumitru Rogac (90’).

Pentru FC Buzău au jucat: Relu Stoian – Bogdan Oteliţă, Sebastian Ghinga, Kamil Wiktorski, Călin Toma, John Mondragon, Alin Cârstocea, Cristian Ciobanu, Serge Ekollo, Tudor Oltean, Adrian Chică-Roşă. Au mai intrat: Dragoş Horeboiu – Alexandru Munteanu, Ariel Lopez, Ciprian Petre, Gheorghe Andronic, Alexandru Neacşu, Pablo Gaitan.

Pentru FC Buzău lista transferurilor rămâne deschisă. Ultimul venit în lotul pregătit de Cristian Pustai este argentinianul Pablo Gaitan (29 de ani), care în sezonul trecut a evoluat pentru Poli Iași în 11 meciuri de Liga 1 (596 de minute), în care a înscris și un gol.

Gaitan este mijlocaș, iar în cariera sa a mai evoluat pentru Atletico Rafaela, Union Sunchales (ambele din Argentina) și General Diaz (Paraguay).

Echipa antrenată de Cristian Pustai debutează în noul sezon de Liga 2, la Mediaș, acolo unde se joacă meciul cu FC Hermannstadt, sâmbătă, 31 iulie, de la ora 13:30.

Articolul precedentPermis de conducere reţinut pentru conducerea unui vehicul sub influenţa băuturilor alcoolice
Articolul următorVineri începe festivalul “Buzăul lui Marghiloman”