Aflată în cantonament la Monteoru, trupa antrenată de Cristi Pustai a jucat azi, la Ploiești, un meci amical cu Astra Giurgiu, pe care a învins-o cu 4-1 (2-0).

FC Buzău a deschis scorul prin noua achiziție, polonezul Kamil Wiktorski, fostul stoper al celor de la Dunărea Călărași, care a evoluat în stagiunea 2012-2013 la Glasgow Rangers. Buzoienii și-au majorat avantajul în prima repriză, grație reușitei lui Moldoveanu.

După pauză, roș-albaștrii au mai punctat de două ori, prin Marin Chică Roșă. Astra a înscris din penalty, în momentul în care Buzăul conducea cu 3 – 0. De notat că Cristi Pustai le-a oferit minute tuturor jucătorilor pe care-i are la dispoziție.

Pentru FC Buzău au jucat: Stoian – Oțețilă, Ghinga, Wiktorski, Toma – Ciobanu, Andronic, Cârstocea, Lazăr – Ekollo, Dumitru. În repriza a doua au mai intrat: Horeboiu – Ilie, Mondragon, Vârtej, Keita – Munteanu, Câțiu, Stocol, Anton – C. Petre, Chică – Roșă.

Față de lotul de anul trecut, au plecat Cristian Balgiu, Sergiu Pîrvulescu și Ciprian Perju, Constantin Stoica, Iulian Roșu, Gabriel Nedelea și Cristian Poștoarcă.

Vineri, 9 iulie, în al doilea amical al verii, FC Buzău va primi în arena din Crâng pe FCSB.