Gloria Buzău nu a reuşit să treacă de penultima clasată, nou-promovata Activ Ploieşti, într-un meci disputat miercuri, de la ora 10.30, în Sala Polivalentă din București, în etapa a 8-a a Ligii Florilor. După un meci slab, echipa lui Ovidiu Mihăilă s-a ales doar cu un egal, scor 27-27, cu un gol primit în ultimele două secunde ale partidei.

Echipa buzoiană nu a putut să depăşească o formaţie modestă, dar ambiţioasă, care s-a agăţat cu dinţii de orice mingie şi a căutat să profite la maxim de orice acţiune la poarta Gloriei. Buzoiencele, poate la cel mai slab joc din ultima perioadă, fără soluţii, lipsite de inspiraţie în atac şi cu găuri mari în defensivă au intrat de la început prost în meci, fiind conduse cu 0-2 în minutul 4, și 2-5 în minutul 8. Gloria a egalat la 6 în minutul 19 și a trecut prima dată la conducere, scor 11-10 în minutul 27, după un gol marcat de Klikovac. Până la pauză Gloria a mai înscris de două ori prin Livrinkj și Moldovan, stabilind scorul primei reprize, 13-10 pentru buzoience.

La fel de rău au început şi în partea secundă, primind primele trei goluri, adversarele au reuşit să egaleze la 13, apoi a marcat şi Gloria de patru ori la rând şi se părea că lucrurile reintră pe un făgaş normal. De la 17-13 în minutul 38, Activ a revenit și a egalat la 17 în minutul 42. În minutul 52 Activ a trecut din nou la conducere, scor 22-23. Gloria îşi putea adjudeca în ultimele secunde cele trei puncte. Ada Moldovan a înscris pentru 27-26 cu şapte secunde înainte de final, dar verdictul l-a dat Loredana Vartic, pentru un egal, 27-27.

Pentru Gloria Buzău au marcat: Elena Livrinikj – 6 goluri, Andela Janjusevic – 5, Ada Moldovan -4, Claudia Condurache, Bobana Klikovac -2, Marija Petrovic -2, Andreea Rotaru -2, Ana Maria Simion -2, Alexandra Subțirică-Iovănescu -1.

Cu 13 puncte, Gloria a rămas, deocamdată, pe locul 5 şi va disputa următoarea partidă miercurea viitoare, tot în Sala Polivalentă şi tot împotriva unei nou-promovate, CSM Galaţi.