Vineri, 18 noiembrie, de la ora 14.00, pe stadionul din Râmnicu Sărat, Viitorul Ianca a suferit a doua înfrângere din acest sezon în meciurile jucate în deplasare, de data aceasta în fața celor de la CSM Râmnicu Sărat. Echipa din Ianca nu mai pierduse pe teren străin din 27 august, când a fost învinsă surprinzător de Dinamo Bacău, scor 4-1. În meciul de pe terenul liderului Viitorul Ianca a pierdut cu 4-0 (2-0), iar din minutul 49 au jucat în 10 oameni, după eliminarea lui Marius Moroianu.

În minutul 10 Moroianu a luat primul cartonaș galben și a creat o vulnerabilitate în defensiva echipei din Ianca. Gazdele au avut o primă ocazie de a deschide scorul la o lovitură liberă de 27 de metri, executată de Roman, dar mingea trimisă de acesta a trecut puțin pe lângă vinclul din stânga. În minutul 24 gazdele au deschis scorul prin Andrei Ignat. În ultimul minut al primei reprize Andrei Mateiciuc a marcat pentru 2-0, un gol psihologic, marcat char înainte de a se intra la vestiare.

În minutul 49 Moroianu a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat, ușurând și mai mult misiunea celor de la CSM Rm. Sărat. În minutul 57 Adrian Baldovin a făcut două schimbări cu care să acopere apărarea, dar peste doar un minut gazdele au reușit să-și mărească avantajul prin golul înscris de Andrei Meteiciuc. În minutul 75 Socol a primit o pasă în careu, în lateral dreapta și a șutat de la 8 metri pe colțul scurt. Mihai a respins în față, dar în piciorul lui Călin Pâslaru, care de la 5 metri a îndeplinit o simplă formalitate, 4-0.

CSM Rm. Sărat: Toader – Ceaușel, M. Ioniță (min. 64 Calotă), Surugiu, A. Ignat, Roman (min. 64 Ionescu), Danciu, D. Oprea (min. 77 Tănăsele), Constantinescu (min. 64 Pâslaru), Mateiciuc (min. 72 Tanase), Socol.

Viitorul Ianca: A. Mihai – M. Iordache, D. Popa, M. Moroianu, L. Coteț – R. Păvălache (mni. 46 A. Petrache), C. Ciucureanu (min. 57 I. Comșa), M. Dima, C. Chivu (min. 70 V. Cozman) – D. Cheleș (min. 46 R. Băluță), M. Coman (min. 58 R. Șoptică).

Viitorul Ianca a rămas pe locul 7, cu 12 puncte, după 13 etape, iar în etapa a 14-a va juca pe teren propriu cu Dacia Unirea Brăila. CSM Rm. Sărat rămâne pe locul 1 în seria a II-a din Liga a 3-a, cu 32 de puncte, iar etapa viitoare vor juca în deplasare, derby-ul cu Metalul Buzău.

Articolul precedentImpact frontal pe DN2E85, în Caldarusanca, județul Buzău. Trei persoane rănite
Articolul următorGloria Buzău și Dinamo București au terminat la egalitate amicalul jucat pe stadionul din Crâng