CSM Râmnicu Sărat a câștigat sâmbătă după amiază meciul din etapa a 12-a din seria a II-a a Ligii a 3-a, cu scorul de 3-1, meciul cu Voința Limpeziș, și profitând de înfrângerea Metalului Buzău pe teren propriu, au trecut pe prima poziție în clasament.

CSM Rm. Sărat a început în forță meciul de la Limpeziș și a deschis scorul în minutul 5. Acțiunea a pornit de la centrul terenului, de la dănuț Oprea, care i-a pasat în față lui Roman. Acesta i-a trimis în stânga, lui Ignat, care a intrat în careu, a fentat un adversar și a pasat în centrul careului, pentru Andrei Mateiciuc, care, nemarcat la 11 metri de poartă, a trimis în plasă, 0-1.

În minutul 27, portarul Toader a degajat lung până la Andrei Mateiciuc, care a intrat în careu și, după ce a driblat un adversar a șutat de la 8 metri, ușor lateral stânga, 0-2.

După 0-2 oaspeții nu au mai forțat și rezultatul de 0-2 a rămas până la intrarea la vestiare.

Râmnicenii nu s-au forțat nici după pauză să-și rotunjească golaverajul în eciul cu penultima clasată, iar în minutul 78 gazdele au reușit să reducă din handicap. La o acțiune de atac a celor de la Voința Limpeziș, mingea a ajuns la Alin Pucheanu, care a șutat la poartă din colțl careului de 16 metri, lateral dreapta, pe colțul scurt, 1-2.

Oaspeții au ieșit din nou la atac și în minutul 84 au refăcut diferența de două goluri. Oprea a trimis o pasă la marginea careului pentru Constantinescu, acesta a intrat în careu și a centrat în fața porții, de unde Socol a trimis de la 5 metri în poarta gazdelor, 1-3.

După 12 etape, CSM Râmnicu Sărat a urcat pe locul 1, cu 29 de puncte și golaveraj 26-5, iar etapa viitoare va juca pe teren propriu cu Viitorul Ianca. Voința Limpeziș este pe penultimul loc, cu 4 puncte și în etapa viitoare va merge la Brăila pentru derby-ul codașelor serei a II-a, cu Dacia Unirea Brăila.