HC Buzău a scăpat printre degete un rezultat pozitiv în deplasarea de la CSM Vaslui, după o primă repriză pe care au dominat-o clar și au încheiat-o cu un avantaj de 5 goluri pe tabela de marcaj. În repriza a doua gazdele au avut o revenire spectaculoasă și i-au învins pe buzoieni cu 34-33.

Buzăul a deschis scorul prin Anton, iar după ce gazdele au avut 3-2 în minutul 3, în minutul 8 HC Buzău s-a distanțat la două goluri, 3-5. Vasluiul a preluat din nou conducerea în minutul 12, prin golul de 6-5 marcat de Cumpanici. A fost ultima dată când echipa gazdă a fost în avantaj în prima repriză. Buzăul s-a distanțat la 3 goluri, 6-9 în minutul 16, iar în minutul 25 au mărit diferența la 6 goluri, scor 8-14. La pauză s-a intrat la scorul de 13-18 și buzoienii sperau într-o victorie care să-i îndepărteze și mai mult de locurile de baraj.

CSM Vaslui a început în forță repriza a doua și au redus handicapul la un singur gol, scor 18-19 în minutul 35. Buzăul s-a menținut la conducere cu 1-2 goluri, până în minutul 44. când Popa a marcat pentru 24-24. În minutul 50, cu două goluri marcate de Acatrinei, CSM Vaslui a preluat conducerea, scor 28-26, iar ultimele minute au fost dramatice. Buzăul a egalat la 29, prin golul marcat de Dumitrana, api gazdele s-au distanțat din nou la două goluri. În ultimul minut de joc HC Buzău a reușit să egaleze, 33-33, prin golul marcat de Mane. Cu câteva secunde înaintea finalului de meci Acatrinei a marcat pentru 34-33, care avea să fie și ultimul gol al partidei, pentru că HC Buzău n-a mai avut timp să inițieze atacul prin care să încerce egalarea.

Pentru CSM Vaslui au marcat:  Valetin Petrila 1, Eduard Cioată – Darius Dragon 1, Vladyslav Kobzîi, Alexandru Ionescu 1, Gabriel Cumpănici 6, Andrei Popa 5, Bogdan Cîrchea 2, Rareș Păunică, Dragoș Soare 5, Maksym Karamyshev, Silvian Amihăesi 3, Vlad Hușanu, Vladimir Carali, Maxim Oancea 1, Florin Acatrinei 9.

Pentru HC Buzău au marcat: Anton -10 goluri, Dumitrana -5, Juskenas -5, Mane -5, Monteiro de Barro- 3, Mironescu -2, Iordachi -2, Mitrovic -1.

După 22 de etape, HC Buzău este pe locul 9, cu 25 de puncte, iar CSM Vaslui este pe locul 11, cu 23 de puncte. Etapa viitoare, HC Buzău va juca pe teren propriu cu CSM Constanța, în timp ce CSM Vaslui se va deplasa la București, pentru meciul cu campioana României, Dinamo București.