Miercuri, de la ora 17.30, în Sala Sporturilor din Buzău, s-a jucat partida din etapa a 6-a a Ligii Florilor, între SCM Gloria Buzău și SCM Rm. Vâlcea. Elevele lui Adrian Chiruț au dominat meciul de la cap la coadă și nu le-au lăsat pe vâlcence să conducă nici măcar o dată în acest meci. La final Gloria s-a impus cu 33-28 (13-12).

Primul gol al meciului a fost marcat în minutul 3, de Harabagiu, apoi Buzăul s-a distanțat și la două goluri, 4-2, 5-3 și 6-4. În minutul 11 Glibko a marcat pentru 6-6 și Vâlcea a irosit atacul care le putea aduce în avantaj, deși aveau superioritate numerică. Czeczi a marcat apoi pentru 7-6, pentru ca cele două echipe să fie la egalitate în minutul 19, când De Jong a marcat pentru 9-9. În minutul 23 Harabagiu a dus din nou Buzăul la două goluri avantaj, 11-9, dar oaspetele au egalat din nou, 11-11. Moroianu și Iuganu au refăcut diferența de două goluri, iar ultimul gol al primei reprize a fost marcat de Coman.

După pauză, Ilyina a marcat primul gol, iar după ce Kelemen a apărat o aruncare de la 7 metri la Glibko, Buzăul s-a distanțat prima dată la 3 goluri,, 15-12 în minutul 34. Vâlcea a marcat următorul gol prin Glibko, în minutul 35, cu o aruncare din afara semicercului de 9 metri. Două goluri marcate de Petrovic au dus buzăul al 4 goluri avans în minutul 37. În minutul 39 diferența s-a mărit la 5 goluri, 19-14, iar la jumătatea reprizei secunde Gloria avea 7 goluri în plus, 24-17. Glibko și Levchenko au redus handicapul la 5 goluri, iar la scorul de 26-20 Băcăoanu a primit a treia eliminare de două minute și a văzut cartonașul roșu, Vâlcea rămânând cu un singur pivot pe foaia de joc în ultimele 12 minute ale meciului.

Gloria s-a văzut deja câștigătoare și a mai slăbit ritmul, astfel că în minutul 53 Vâlcea s-a apropiat la 3 goluri, scor 27-24. De la 29-26 în minutul 55, Buzăul a marcat de trei ori fără să primească gol și a majorat diferența la 6 goluri., 32-26 în minutul 57. Fujita și De Jong au redus din gandicap, apoi Kelemen a apărat o nouă aruncare de la 7 metri, de data aceasta la Fujita, iar ultimul hol al meciului a fost marcat de Ilyina în ultimele secunde.

Pentru SCM Gloria Buzău au marcat: Harabagiu -5 goluri, Petrovic -5, Ilyina -5, Iuganu -5, Moroianu -3, Czeczi -2, Burlachenko -2, Blazevic -2, Vasileuskaya -2, Ilie -1, Kelemen -1. Kelemen a avut 8 intervenții reușite, iar Batinovic -3.

Pentru SCM Rm. Vâlcea au marcat: Glibko -6 goluri, De Jong -5, Elghaoui -5, Fujita -3, Levchenko -3, Coman -2, Hansson -2, Asanin -1, Lupei -1.

Gloria Buzău este lider după 6 etape, cu 18 puncte, iar SCM Rm. Vâlcea este pe locul 6, cu 10 puncte. În etapa viitoare, ultima înaintea întreruperii Ligii florilor pentru pregătirea Campionatului European, Gloria Buzău va juca, duminică, 23 octombrie, în deplasare la SCM Universitatea Craiova. SCM Rm. vâlcea va juca pe teren propriu, cu Rapid București, miercuri, 19 octombrie.

Articolul precedentLEGILE PUTERII | Românii sunt obișnuiți cu lipsurile și îndură cuminți, dar totul până la un punct. Deja s-a depășit linia roșie
Articolul următorDosar penal pentru nerespectarea legislaţiei privind regimul substanţelor şi deşeurilor periculoase