FC Buzău a trecut la pas de Astra, în etapa a 3-a a play-out-ului Ligii a 2-a și se îndreaptă spre câștigarea Grupei B. Buzoienii au marcat o singură dată în prima repriză cu giurgiuvenii, însă au reușit să puncteze de 4 ori în partea secundă și să se impună cu 5-0.

Doar vreo sută de spectatori au fost sâmbătă pe stadionul din Crânfg să asiste la meciul FC Buzău-Astra Giurgiu, buzoienii protestând astfel după ratarea calificării în play-off, dar și după gafa din prima etapă din play-out când a fost folosit un jucător în stare de suspendare. În prima repriză elevii lui Pustai au marcat o singură dată, în minutul 10, când Trebotic a fost faultat în careu și arbitrul Marius Chițu a dictat penalty. Lovitura de pedeapsă a fost executată și transformată de Alin Cârstocea. oaspeții puteau să egaleze trei minute mai târziu, dar șutul lui Gavîrliță, la colțul lung, a lovit bara.

În startul reprizei a doua prima ocazie au avut-o tot giurgivenii, la șutul din careu a lui Zaharia, dar mingea a lovit din nou bara porții lui Stoian. Abia în minutul 69 gazdele au reușit să se desprindă pe tabela de marcaj, la o acțiune pe dreapta a lui Ciobanu, acesta a trimis un șut-centrare în fața porții, portarul Cotolan a respins în față, iar Serges Ekollo a reluat din apropiere, 2-0. În minutul 82 Dinko Trebotic a marcat pentru 3-0 cu o lovitură de cap, iar în prelungirile meciului AFC Buzău a mai înscris de două ori prin veteranul Ciprian Petre. În minutul 90+2 acesta a transformat un penalty, iar în minutul 90+2 a înscris pentru 5-0 cu un șut de la distanță.

FC Buzău: R. Stoian – Oteliță, Vîrtej, A. Lopez, Sălceanu, Gaitan, Cârstocea, Trebotic, A. Manea, Neicuțescu, Chică-Roșă. Au mai intrat: Pațurcă, Ciprian Petre,

Buzăul are 38 de puncte după trei meciuri în play-out, în care a bifat două victorii și o înfrângere la ”masa verde”, 0-3 cu Viitorul Pandurii. În afara succesului cu Astra, FC Buzău s-a impus, chiar runda trecută, cu 4-3 pe terenul Brașovului. În ierarhia Grupei B a play-out-ului, pe locul 2 se află Viitorul Pandurii, cu 31 de puncte, în timp ce pe 3 se află Unirea Dej, tot cu 31 de puncte.

Etapa a 4-a aduce pentru FC Buzău o deplasare, la Timișoara, când va juca împotriva Ripensiei.

Cristian Pustai a spus la final că FC Buzău putea câștiga la o diferență și mai mare, dar că e mulțumit de faptul că, în ciuda ratării play-off-ului, jucătorii săi se prezintă la un nivel bun și reușesc să se impună fără probleme în play-out.

Articolul precedentUn tânăr de 19 ani s-a răsturnat cu mașina într-o curbă
Articolul următorGeorge Pădure: „Îl știu pe Băsescu de când aveam 11 ani. Venea cu gașca lui și ne teroriza. Trebuia să le dai ceva ca să scapi”