Sâmbătă seară, în Sala “Lascăr Pană” din Baia Mare, HC Buzău a suferit al patrulea eşec la rând în Liga Zimbrilor, fiind învinsă de Minaur Baia Mare cu scorul de 28-23 (13-11).

HC Buzău a început bine meciul de la Baia Mare și au făcut o primă repriză bună în care au avut iniţiativa şi s-au aflat în cea mai mare parte în avantaj. Au marcat primul gol al meciului și au condus prima dată cu două goluri diferență în minutul 13, scor 3-5. O serie de ratări ale echipei din Buzău au adus Minaurul prima dată în avantaj, scor 7-6, în minutul 18, și 9-7 în minutul 22. Buzăul a revenit la conducere, dar de la 10-11 în minutul 28, Minaur a marcat de trei ori la rând şi a încheiat prima parte în avantaj, 13-11.

După pauză, nimic n-a mai funcţionat la echipa din Buzău. Buzăul s-a distanțat la 14-11, dar în minutul 37 Vojvodic a adus Buzăul la un gol în spatele gazdelor, scor 16-15. De la 17-16 Minaur s-a distanțat la 20-16, iar în minutul 57 diferența a fost de 6 goluri, scor 26-20.  S-a terminat 28-23, rezultat care menţine echipa buzoiană încă pe locul 9, cu 12 puncte, poziţie ameninţată chiar de următoarea adversară, CSM Bacău, pe care HC Buzău o va întâlni în etapa următoare, joi, la Sala Sporturilor ”Romeo Iamandi” din Buzău.

Pentru HC BUzău au marcat: Monteiro De Barros – 6 goluri, Vojvodic -6, Dumitrana -4, Mironescu -3, Bejinariu -1, Broască -1, Talmaciu -1, Stroe, -1. În poartă, Babasafari a avut 7 intervenții, iar Crăciunescu 4 intervenții.

Articolul precedentCum SABOTEAZĂ Vasile Dîncu propriul partid – cifrele care îi aruncă în față EȘECUL. Strategul PSD, din rateu în rateu
Articolul următorPetrecerea noptii dintre ani până la ora 21 00 în spațiile deschise