Astăzi după amiază, în Sala Sporturilor. Katy Szabo din Sf. Gheorghe, HC Buzău  a învins cu multe emoții pe CSM Făgăraş, scor 25-23 (12-10). Meciul a contat pentru etapa a 20-a din Liga Zimbrilor.

Buzăul a condus cu 4-0, echipa din Făgăraș marcând primul gol în minutul 8, iar în minutul 16 au redus handicapul la două goluri, scor 6-4. HC Buzău s-a mai distanțat de câteva ori la 4 goluri, dar la pauză au intrat doar cu două goluri avans, scor 12-10.

Începutul reprizei a doua a fost al echipei din Buzău care s-a distanțat la 5 goluri în minutul 39, scor 18-13. De la 22-17 în minutul 51 CSM Făgăraș a revenit în partida cu 4 goluri legate, scor 21-22, în minutul 55, iar echipa pregătită de Pero Milosevic a obținut a opta victorie a sezonului.

Au marcat pentru HC Buzău: Vuk Milosevic – 6 goluri, Ionuț Broască (5), Liviu Mironescu (4), Leo Renaud-David (3), Zamfir Dumitrana, Amin Yousefinezhad și Predrag Vujadinovic – câte 2 goluri şi Allahkaram Esteki (1).

După 20 de etape, ACS HC Buzău 2012 ocupă locul 9 cu 26 de puncte din 18 meciuri jucate