HC Buzău a ajuns la cea de-a cincea înfrângere consecutivă în Liga Zimbrilor și a coborât pe locul 10 după eșecul suferit joi seară, la Sala Sporturilor din Buzău, în penultima etapă din tur, în fața celor de la CSM Bacău. După un meci în care a fost într-o continuă cursă de urmărire a adversarului, pe care, din păcate, nu avea să o câștige, HC Buzău a cedat cu scorul de 24-26 (10-12) și a ajuns la numai trei puncte de locurile de baraj.

Buzăul a condus cu 1-0 și 2-1, dar oaspeții au trecut prima dată în avantaj în minutul 7, scor 2-3. În minutul 14 Bacăul s-a distanțat la 3 goluri, scor 4-7, dar în minutul 21 Buzăul a egalat la 8. După 9-9 și 10-10 în minutul 28, Bacăul a marcat de două ori până la pauză și după 30 de minute scorul a fost 10-12.

Primii care au marcat după pauză au fost oaspeții. Buzăul a egalat la 15 în minutul 37, dar în următoarele 6 minute CSM Bacău s-a distanțat la 4 goluri, scor 16-20. În minutul 50 oaspeții s-au desprins la 5 goluri, scor 18-23. Buzoienii au revenit spectaculos cu 4 goluri marcate fără să primească vreunul și speranțele unui rezultat pozitiv au renăscut, dar au ratat egalarea și la 24 și apoi la 25, iar oaspeții s-au impus cu 24-26, Milosevic Vuk ratând în ultimele secunde posibilitatea de a reduce handicapul final la doar un gol.

HC Buzău: Babasafari, Manole – Barros 8, Vojvodic 5, Broască 3, Glendza 3, Mironescu 3, Nosrati 1, Baican 1, Dumitrana, Bejinariu, Milosevic, Oprea. Antrenor: Pero Milosevic.

HC Buzău va încheia turul duminică seară, de la ora 18.00, cu un meci în deplasare pe terenul celor de la CSM Vaslui.

Articolul precedentVideo: O polițistă și-a donat bradul din curte către Primăria Buzău
Articolul următorCulisele statului paralel | Ce șanse are ROTATIVA din România, după modelul din Israel. DE CE eșuează guvernele alternative